YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da çatışma: 23 ölü
Mısır'da çatışma: 23 ölü
10 Ekim 2011 14:11
Mısır'da dün akşam başlayan çatışmalar bütün gece sürdü. Çatışmalarda 23 kişi hayatını kaybetti...

Mısır Devlet Televizyonu binasının önünde Hıristiyanlarla ordu birlikleri arasında dün akşam başlayan çatışmalar, gece yarısına kadar devam etti. Olaylarda en az 23 kişi hayatını kaybederken 183 kişi de yaralandı.

Asvan kentinin Marinad Köyünde bir kilisenin valilik tarafından yıkılmasına tepki olarak başlayan gösteriler, bu gün Mısır televizyonu binasının bulunduğu bölgede 5 binden fazla Hıristiyan’ın toplanması ve askerlerin üzerine ateş edilmesi sonucunda başlamıştı. Hıristiyanlar, Mısır halk ayaklanmasının ardından geçen 7 aylık süreç içerisinde ülkede 5 kilisenin ateşe verildiğini ve güvenlik güçlerinin kendilerine eşit davranmadığını iddia ederek gösteri düzenlemişlerdi.

Mısır Sağlık Bakanı Yardımcısı Adil el Avadi, ölü sayısının 23, yaralı sayısının ise 183’e yükseldiğini söyledi. El Avadi ayrıca ölü ve yaralıların bulunduğu hastanelerde geniş güvenlik önlemlerinin alındığını ifade etti.

Mısır Başbakanı Isam Şeref olayların üzerine bir açıklama yaparak, olayların ardında Mübarek yandaşlarının eli olduğunu ve asker ile Hıristiyanların karşı karşıya getirilmesinin devrim karşıtlarının işine yarayacağını söyledi. İlerleyen saatlerde bir açıklama daha yapan Şeref, bu olayların Mısır devletini yıkmak için düzenlenmiş bir provokasyon olduğunu dile getirerek bu provokasyonun arkasındaki ellerin kırılmasının gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, Mısır’da yaşanan son olayların devrim karşıtları tarafından yapılan bir provokasyon olduğu şeklinde yorumlar yapıyor. Yaşanan çatışmadan önce Mısır’da üç önemli gelişme yaşandı. Olaylardan bir gün önce seçim kanununun 5. Maddesinde düzenlemeye gidildi. Mısır muhalefeti 5. maddenin Mübarek taraftarlarının tekrar milletvekili olmalarını kolaylaştıracağını belirterek bu maddenin değiştirilmesini istemiş, aksi takdirde seçimleri boykot edeceğini açıklamıştı. 5. Maddenin değiştirilmesi Mübarek taraftarlarının tasfiyesi olarak yorumlandı.

Olayların yaşandığı Pazar günü, Mısır 25 Ocak devrimi esnasında Tahrir Meydanı’nı develerle ve atlarla basarak onlarca insanın yaralanmasına sebep olan sanıkların davası görüldü. Bu davanın seyri Mübarek yandaşları aleyhinde işlemeye başladı.
Üçüncü önemli olay ise devrimden bu yana Mısır’ı fiilen yöneten Yüksek Askeri Konsey Başkanı Maraşal Muhammed Hüseyin Tantavi’nin açıklamasıydı. Tantavi, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının istisnai durumlar dışında sona erdiği ilan etti.
Mısır hükümeti bakanlar kurulu, olayları değerlendirmek amacıyla Başbakan Isam Şeref başkanlığında, gece yarısı olağanüstü toplanırken Mısır askeri polisi olayların yaşandığı bölgede büroları bulunan El Hurra ve TV 25 televizyon kanallarına baskın düzenledi. TV 25’in haberine göre kanalın bulunduğu bölüme gelen askeri polis, büronun bazı bölümlerine zarar verdi ve yayını durdurdu.

Öte yandan El Ezher Şeyhi Ahmed el Tayyip, Kıptilerin lideri Papa Şunude ile telefonda görüştü. Mısır Müftüsü Ali Cuma ise olayları kınadı ve ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Abdulminim Riyad bölgesinde gösteriler gece yarısından sonra da devam etmesi üzerine Mısır yönetimi gece saat 02,00'den sabah saat 07,00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. (İHA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler