YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da çatışma: 17 yaralı
Mısır'da çatışma: 17 yaralı
30 Kasım 2013 09:24
Mısır'ın orta kesiminde yer alan el-Minye ilinde Müslümanlar ile Kıptiler arasında çıkan çatışmada 17 kişinin yaralandığı, olaylarda 17 evin yakıldığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Minye iline bağlı Deyr Mevvas kentinin el-Bedrman Köyü'nde Müslümanlarla Kıptiler arasında dün başlayan ve 17 evin yakıldığı olaylarda 17 kişi yaralandı. Güvenlik güçlerinin yerinde müdahalesi sayesinde 12 evin de yanmaktan kurtarıldığı belirtildi.

Kilise kaynaklarından alınan bilgiye göre, aralarında 3 kadının da bulunduğu yaralılar, başta Minye Devlet Hastanesi olmak üzere civar hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Minye Valiliğinin yaşanan gelişmeler üzerine Bedirman Köyü'ne takviye kuvvet gönderdiği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kıpti bir genç ile Müslüman bir kız arasındaki ilişkinin ortaya çıkması üzerine Müslümanlar ile Kıptiler arasında çatışma çıktı. Kilise kaynakları ise çatışmanın asıl sebebinin köydeki arazilerin paylaşımı yüzünden meydana geldiğini iddia eti.

Dünkü çatışmada Hamadı Sabir Abdullah Muhammed (39) isimli bir kişi vurularak hayatını kaybetmiş, çeşitli yerlerinden yaralanan 6 kişi ise Asyut Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Güvenlik güçlerinin, gerginlik çıkardıkları ve ateş açtıkları gerekçesiyle Bedirman Köyü'nde 7 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Ülkenin genelinde beraber yaşayan Müslümanlar ve Kıptiler arasında zaman zaman genişletilen kiliseler, toprak anlaşmazlığı ve arasındaki Müslüman-Kıpti erkek ve kadın arasındaki birlikteliklerinin ortaya çıkması nedeniyle kargaşalar yaşanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler