YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da bir siyasi tutuklu daha hayatını kaybetti
Mısır'da bir siyasi tutuklu daha hayatını kaybetti
04 Aralık 2015 22:34
Mısır'ın Giza kentinde, sağlık sorunları bulunan bir siyasi tutuklunun "tıbbi ihmal" nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Giza'nın güneyindeki bir polis merkezinde tutulan ve sağlık sorunları bulunan Mutez Ramazan Uveys (60) isimli tutuklu hayatını kaybetti" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca polis merkezi idaresi tıbbi ihmalin yanı sıra ölüm haberini karartmaya çalışmakla da suçlandı.

Söz konusu iddialara ilişkin ise henüz İçişleri Bakanlığı ya da emniyet birimlerinden herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Bugün Dekahliye kentindeki Mansura Cezaevi'nde de darbe karşıtı Muhammed Avf Vali Sultan (42) isimli tutuklu hayatını kaybetmişti. Yakınları, Sultan'ın ölümünden cezaevi idaresini sorumlu tutmuş ve tıbbi ihmal iddiasını dile getirmişti. 

AA muhabirine konuşan Sultan'ın kız kardeşi Hale, "Sultan'ı tedavi edebilmemiz için nisan ayından beri hapishane idaresinden onay almaya çalışıyorduk ama nafile. Sultan'da ciddi apandis belirtileri ortaya çıkmasına rağmen, hapishane idaresi ameliyatın yapılmasını reddetti. Bu nedenle Sultan hayatını kaybetti" ifadelerini kullanmıştı.

Mısır'daki 3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından aralarında siyasiler, öğrenciler, iş adamları, sivil toplum kuruluşu yetkililerinin de bulunduğu binlerce darbe karşıtı tutuklanmıştı.

İnsan Hakları Takip Örgütü (Human Rights Monitor HRM) İcra Müdürü Selma Eşref, "Askeri darbenin ardından hapishanelerde yaşanan ölüm vakaları 330'u aştı. Bunların 10'u ekim ayında gerçekleşti. Ölüm vakalarında ciddi artış var ve hepsini tespit etmemiz mümkün değil" demişti.

Konuya ilişkin tespit edilen bazı bilgileri paylaşan Eşref, "Ölümlerin çoğu işkence, tıbbi ihmal veya doğrudan hayata kast şeklinde vuku buldu. Bu kişilerin çoğu siyasi mahkumdu" diye konuşmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler