YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da bin 4 kişi gözaltına alındı
Mısır'da bin 4 kişi gözaltına alındı
17 Ağustos 2013 08:52
Mısır İçişleri Bakanlığı, katliama tepki amacıyla dün düzenlenen "Gazap Cuması" gösterilerinde bin 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların yanısıra 5 otomatik silah, 15'ten fazla tabanca, 7 el bombası ve 710 mermi ele geçirildiğini iddia etti. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada asker ve polis tarafından gözaltına alınanların sayısını 881 olarak duyurmuştu.

Hürriyet ve Adalet Partisi Hukuk Komitesi Başkanı Muhtar el-Aşeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının, göstericilerle birlikte silah ele geçirildiği yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve bu suçlamaların diğer onlarca suçlama gibi yalandan öteye gitmediğini iddia etti. Aşeri, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliama gerekçe bulmak için göstericileri silahlı grup olarak gösterme çabası içinde olduklarını söyledi.

Aşeri, dün rasgele gözaltına alınanların sayısının tam olarak bilinmediğini ancak İçişleri Bakanlığının belirttiği sayının çok üstünde olduğunu ve bakanlık gözaltına alınanların sayısını az göstererek ülkede gerçekleştirdiği insanlık suçunu azaltmaya çalıştığını ileri sürdü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler