YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da baltacı terörü: 9 ölü
Mısır'da baltacı terörü: 9 ölü
24 Temmuz 2013 22:48
Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasından bu yana gerilim bir türlü düşmüyor.

Baltacı adlı başıboş gruplar haftalardır dehşet saçmaya devam ediyor.

Önceki gece Mursi yanlıları ile çıkan çatışmalarda 9 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanının serbest bırakılmasını ve göreve dönmesini isteyen Mursi yanlıları başkent Kahire ve 11 farklı şehirde gösterilere devam ediyor. Günlerdir başkentteki Nahda ve Adeviye meydanlarında bulunan Mursi taraftarları önceki gece ABD elçiliğine yürüdü. Yürüyüş yapan kalabalık gruba Tahrir meydanı yakınında geçerken taşlı saldırıda bulunuldu.

Dehşet saçtılar

Polis, silah seslerinin duyulduğu olaylara zamanında müdahale etmezken Baltacılar denilen çeteler yine göstericilere saldırdı. Olayların çığırından çıkması üzerine polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. Sabaha kadar süren çatışmalarda Giza semtindeki Nahda meydanında 6, Tahrir meydanında 1 ve Kalubiye semtinde 2 kişi olmak üzere toplam dokuz kişi hayatını kaybetti, 100'e yakın kişi yaralandı. Saldırılarda onlarca araç da parçalandı ya da yakıldı. Göstericilerden bir kısmının tüfeklerden çıkan saçmalarla, bazılarının kesici aletler ve atılan kaldırım taşlarıyla yaralandığı belirtildi.

Bilanço: 189 ölü

Mursi karşıtı gösterilerin başladığı 30 Haziran'dan bu yana ülkenin çeşitli şehirlerinde meydana gelen şiddet olaylarında resmi rakamlara göre en az 189 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Darbe karşıtlarının Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde 8 Temmuz'da düzenlediği gösteri, yaşanan şiddet olaylarının en kanlısı olarak kayıtlara geçti. Ordunun halkın üzerine ateş açması sonucu 53 kişi hayatını kaybetti.  

Kim bu baltacılar?

Arapça'da "baltagiya" adı verilen "Baltacılar" çoğunlukla varoşlarda yaşayan işsiz ve sabıkalı gençlerden oluşan suç çetelerine deniyor. Baltacılar, 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesine yol açan gösteriler sırasında at ve develerle Tahrir Meydanı'nda toplananlara saldırmıştı.

Mübarek döneminde İçişleri Bakanlığı tarafından muhaliflere karşı yaygın bir şekilde kullanılan baltacıların hala görevde olan Mübarek rejiminden kalma polis yetkilileri tarafından yönlendirildikleri belirtiliyor. Sayıları binlerle ifade edilen bu çeteler, siyasi gruplar tarafından kullanılabiliyor, hatta alacak-verecek-borç meselesi gibi anlaşmazlıklarda bile parayla devreye giriyor.

 

BUGÜN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler