YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da 25 Nisan eylemleri: 423 gözaltı
Mısır'da 25 Nisan eylemleri: 423 gözaltı
27 Nisan 2016 05:36
Mısır'da önceki gün düzenlenen gösterilerde 423 kişi gözaltına alındı

Mısır'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a bırakılmasını protesto etmek amacıyla önceki gün düzenlenen gösterilerde 423 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İsviçre merkezli Uluslararası Adalet Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, gösteriler sırasında çeşitli kentlerde toplam 423 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, 21 ilde yapılan gösterilerde gerçekleşen gözaltıların, Mısır Hak ve Özgürlükler Gözlemevi kanalıyla tespit edildiği ve bu rakamın, 3 yıl önce Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki göstericilere yönelik gözaltılardan sonra en yüksek sayı olduğu ifade edildi.

İllere göre gözaltı sayılarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilen açıklamada, bu kişilerden bazılarının serbest bırakıldığını, bazılarının ise hala gözaltında tutulduğu kaydedildi.

Mısır'ın pek çok ilinde önceki gün, iki adanın Suudi Arabistan'a verilmesini protesto amacıyla gösteriler düzenlenmişti.

Mısır güvenlik güçleri, ülkenin demokratik seçimlerle iş başına gelmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasını protesto edenlerin bulunduğu Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarını 14 Ağustos 2013'te gerçekleştirdiği kanlı müdahaleyle boşaltmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler