YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da 17 kişiye gözaltı
Mısır'da 17 kişiye gözaltı
11 Ekim 2013 07:23
Mısır'da, güvenlik güçleri 13 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubunun da aralarında bulunduğu 17 kişiyi gözaltına aldı.

Mısır 3'üncü Ordu Komutanı Tuğgeneral Abdunnasır el-Azeb, yaptığı açıklamada, 7 Ekim Pazartesi günü Güney Sina Emniyet Müdürlüğü binasını hedef alan saldırıyı düzenledikleri düşünülen 4 şüpheliyi gözaltına aldıklarını belirtti.

Öte yandan, Beni Suveyf ili güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sumusta ilçesinde, halkı şiddete teşvik ettikleri ve kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle haklarında yakalama emri bulunan 4 İhvan mensubu, güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

El-Minya ili güvenlik kaynakları da Ebu Kurkas ilçesinde meydana gelen şiddet olaylarında, halkı şiddete teşvik ettikleri gerekçesiyle 9 İhvan mensubunu gözaltına aldıklarını bildirdi.

Mısır güvenlik güçleri, 3 Temmuz darbesinden bu yana İhvan lider ve üyelerine yönelik gözaltıları sürdürüyor.

Hac mevsiminde gösteri yasağı

Mısır Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtar Cuma, Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender el-Haccar'dan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) mensup Mısırlı hacıların, hükümet aleyhine gösterilere katılması durumunda geri gönderilmesini talep ettiğini söyledi.

Mısır hac kafilesi başkanlığını da yapan Cuma,hac mevsimi boyunca siyasi söylemlerde ve eylemlerde bulunulmaması için hacıları bilinçlendirmeye çalıştıklarını, çünkü böyle davranışlarda bulunmanın dinen haram olduğunu ifade etti.

"Herkesin de bildiği gibi İhvan, uluslararası bir kuruluş. Bu kuruluşa mensup kimselerin siyasi eylemlerde bulunması ve bu eylemleri Mısır-Suudi Arabistan ilişkilerinde sorun oluşturmak için kullanması ihtimalinden endişe ediyorduk" diyen Cuma, Bakan Haccar'ın durumun farkında olduğunu kendisine bildirdiğini, Suudi Arabistan güvenlik güçlerinin görevini layıkıyla yerine getirdiğini, siyasi söylem ve eylemlerde bulunulmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiğini belirtti.

Ürdün İhvan'ından Ürdün-Mısır ilişkilerine kınama

Öte yandan, Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kolu İslami Çalışma Cephesi Partisi, Ürdün hükümetinin "darbeci" Mısır yönetimi ile iyi ilişkiler içinde olmasını kınadı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler