YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da 11 kişiye idam göründü
Mısır'da 11 kişiye idam göründü
09 Haziran 2015 18:02
Mısır Hükümeti, 11 kişi hakkında idam kararı verdi.

Mısır'daki Port Said Stadyumu'nda 2 Şubat 2012’de gerçekleşen futbol karşılaşmasının ardından çıkan kavgada 74 kişi ölürken pek çok kişi yaralanmıştı. Kavga ülkenin başkenti Kahire’ye de sıçramış ve 16 kişinin ölmesine neden olmuştu. 73 kişinin yargılandığı davada 40 kişi 15’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme davayı ertelemişti

Polislerin yerel futbol kulübü El-Masri taraftarlarının Kahire takımı El-Ehri takımına saldırmasına izin verdiği kaydedilmiş ve Port Said kentinin eski polis şefine 5 yıl hapis cezası verilmişti. Fakat mahkeme 2014’ün Şubat ayında davanın yeniden görülmesi kararını almıştı.

11 kişiye idam

73 kişinin yargılandığı davada mahkeme daha önce aralarında El Masri kulübünün 3 yöneticisinin de olduğu 11 kişinin idamını istemişti. Sonrasında ise kararlar onay için Baş Müftülüğe gönderildi. 30 Mayıs’ta sonuçlanması beklenen davada karar bugün açıklandı. Haklarında idamları istenen 11 kişinin cezaları onandı. Mısır’da "Port Said katliamı" adı verilen olay, ülke futbol tarihinin en büyük faciası olarak nitelendiriliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler