YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'a "askeri mahkeme" eleştirisi
Mısır'a "askeri mahkeme" eleştirisi
19 Aralık 2014 00:42
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır'da yüzlerce kişinin ekimde çıkarılan kararname ile askeri mahkemeye sevk edilmesiyle "rekora imza atıldığını" bildirdi.

Merkezi New York'ta bulunan HRW'den yapılan açıklamada, Mısırlı yetkililerin, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin Ekim 2014 tarihli kararnameye dayalı olarak, son 6 hafta içinde eşi görülmemiş şekilde en az 820 sivilin askeri mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

Yargılamalarla ilgili açıklamada bulunan HRW Kuzey Ortadoğu ve Kuzey Amerika Direktörü Sarah Leah Whitson, askeri mahkemelerin etkilerini azaltmanın, 2011 yılındaki devrimin en önemli kazanımlarından biri olduğunu belirterek, bunun boşa gittiğini ifade etti.

Açıklamada, sivil savcıların ekim ayındaki kararnameyi referans alarak halihazırda mahkemede soruşturma altındaki sivillerin askeri mahkemeye sevk edilmesini eleştiren Whitson, çocuklar dahil sivillerin militarize edilmiş duruşmalarda yargılanmasının, Mısır'ın yanlış yönde ilerlemesine neden olduğunu belirtti.

Whitson, ayrıca ABD yönetimi hiçbir şey olmamış gibi Mısır'a askeri yardımda bulunurken, Sisi yönetiminin düzenli olarak 2011 reformlarının başarısını tersine çevirdiğini kaydetti.

Askeri mahkemelerdeki hakimlerin Savunma Bakanlığı'na bağlı askeri görevliler olmasının eleştirildiği açıklamada, hiçbir şartta çocukların askeri mahkemelerde yargılanmaması gerektiği vurgulandı.

Savunma avukatı Ahmed Helmy de askeri mahkeme yargılaması öncesinde HRW yetkililerine yaptığı açıklamada, Mısırlı yetkililerin bir kararname ile zanlıları askeri mahkemede yargılamasının anayasaya aykırı olduğunu kaydetmişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler