YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır yüzünden yol uzadı
‘Filistin’e Özgürlük Konvoyu’na Mısır geçiş izni vermeyince konvoy Suriye'ye geri dönerek Akdeniz üzerinden geçişine izin verildi
Mısır yüzünden yol uzadı
29 Aralık 2009 / 00:21 Güncelleme: 29 Aralık 2009 / 00:26

İngiltere’den yola çıkan ve Gazze’ye yardım taşıyan 250 araçlık ‘Filistin’e Özgürlük Konvoyu’ Mısır hükümetinin Kızıldeniz üzerinden ülkeye girişlerine izin verilmeyince, 5 gündür Ürdün’ün Akabe limanında bekleyen yardım konvoyu tekrar Suriye’ye dönüp Akdeniz üzerinden Mısır’a geçmek durumunda bırakıldı.
 

6 Aralık tarihinde İngiltere’den yola çıkan ve İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıların birinci yıldönümünde Gazze’ye yardım malzemesi taşıyan 250 araçlık ‘Filistin’e Özgürlük Konvoyu’ Mısır hükümetinin konvoyun gemilerle Kızıldeniz üzerinden Mısır’a girişlerine izin verilmeyince 5 gündür Ürdün’ün Akabe limanında bekletiliyordu. Türk heyetinin Mısır hükümetiyle yaptığı görüşmelerin ardından ise konvoyun Ürdün’den tekrar Suriye’ye geri dönüp Lazkiye limanından Akdeniz üzerinden gemilerle Mısır’ın liman kenti El Ariş’e oradan da Gazze sınırındaki Refah kapısına gitmelerine izin verildi. 5 gündür Akabe’de bekleyen konvoyun organizatörü İngiliz Milletvekili George Galloway, düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Galloway, “Filistin Konvoyu yarın Akabe limanından ayrılıp Suriye’ye hareket edecek. Oradan da gemilerle El Ariş’e geçip Gazze’ye ilerleyeceğiz” dedi. Noel günlerini burada toz içerisinde geçirdiklerini söyleyen Galloway, “Ancak bugüne kadar geçirdiğimiz en iyi Noel’di” dedi. Galloway ayrıca, “Başından beri bu insani konvoy Gazze’ye ulaşmak için yola çıkmıştır. Bazı engellere rağmen ulaşacağız” dedi.
 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise basın toplantısında yaptığı konuşmada Akabe halkının kendilerine çok hürmet ettiğini, kendilerine sürekli yiyecek getirdiklerini ve konvoydakilerden satın aldığı şeylerden bazen ücret talep etmediklerini söyledi. İHH Başkanı Yıldırım, “Bu konvoy bir insani yardım konvoyudur. İçinde ilaçlar, tıbbi malzemeler, okullarda kullanılacak minibüsler, çöp arabaları, ambulanslar var. Ne yazık ki İsrail bütün hukuku çiğneyerek, uluslararası hukuk yerle bir ederek çocukları ve kadınları öldürdü. Aslında bütün insanlığa savaş ilan etti. Burada bizler İngiltere’den gelenler, Avrupa’dan gelenler, Malezya’dan, Türkiye’den, Suriye’den, Ürdün’den gelenler bu savaşı reddediyoruz. Onun için buradayız. Akabe halkı da bize destek vererek bu zulmü reddettiğini ve İsrail’in karşısında olduğunu göstermiştir. İnşallah bizler de Lazkiye’den Ariş’e giderek bu yardımlarımızı ulaştıracağız” diye konuştu.

kıptinin müslümana yaptığı yafididen de beter
 // alkadraz kuşçusu
eğer yeryüzünde bende dahil gerçek müslümanlar yaşasaydı;ne kıpti ne yafidi değil onların ağababası batının azgın ve insanlık dışı zülümcüleri 7 düvel dahi kimse bir müslümana fiske bile vuramaz yan gözle bile bakamazdı...oysa nerdee...kan içen vampirler gibi müslüman dünyasında müslüman kanı dereler gibi akarken,akla hayale gelmeyecek hertürlü zulüm değil hayvana bu müslüman coğrafyaya uygulanırken.kimseden bir gık bile çıkmamakta "pardon,bir Tayy...
30 Aralık 2009 14:56
Müminler kardeştir!
 // İbeyi
Allah hepinizden razı olsun.(Amin)
Emeğiniz büyük olmuş.
Bir merhem olmuş.
Gazze'ye bir yudum su olmuş....
30 Aralık 2009 02:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler