YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır ordusu katliama başladı: 350 ölü
Mısır güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesi sonucu ölü sayısının 350'ye çıktığı, yaralı sayısının ise 7 bini aştığı açıklandı.
Mısır ordusu katliama başladı: 350 ölü
14 Ağustos 2013 / 13:30 Güncelleme: 14 Ağustos 2013 / 14:29

Mısır'da güvenlik güçleri, ordunun yönetime el koymasının ardından Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında 40 günü aşkın süredir gösterierini sürdüren darbe karşıtlarına bu sabah müdahaleye başladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığı bildirildi.

350 kişi hayatını kaybetti

Rabiatul Adeviyye Basın Merkezi, güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye meydanına müdahalesinde ölü sayısının 350'Ye ulaştığını, yaralı sayısının ise 7 bin kişi olduğunu açıkladı.

Mısır İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, darbe karşıtı göstericilerin tahliye edilmesi sırasında güvenlik güçlerine mensup 2 kişinin öldüğünü, 9 kişinin yaralandığını belirtmişti.

Gerçek mermiler ve gaz bombalarının kullanıldığı müdahalenin sürmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısı artıyor.

Yaralılar meydandan dışarıya çıkartılamıyor

Yoğun şekilde gaz bombalarının atıldığı ve silahların kullanıldığı meydandaki yaralıların dışarıya çıkartılmasına izin verilmediği, meydan hastanelerindeki ekipman ve doktorların yetersiz kaldığı, kan kaybından dolayı çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

İçinde keskin nişancıların yer aldığı helikopterlerin meydanların üzerinde alçak uçuş yaptığı, özellikle alandan yayın yapan ameramanları hedef aldığı iddia ediliyor. Şiddetli gaz bombası ve saldırılara rağmen meydanlardan ayrılmayan kalabalıklara katılmak için hareket eden kitlelere de ordu birliklerinin müdahale ettiği kaydediliyor.

Rabiatul Adeviyye Meydanına yakın güvenlik birimlerine ait binaların çatılarından ateş ediliyor.

Dumanlar yükseliyor

Darbe karşıtlarının çadırları zırhlı birlikler tarafından sökülürken, meydandan dumanlar yükseliyor.

Helikopterlerin alan üzerinde alçak uçuş yaptığı, helikopterlerden atılan broşürlerde, kadın ve çocukların meydanları terk etmesi halinde can güvenliklerinin sağlanacağı ifade ediliyor.

Meydandan yapılan canlı yayınların kesildiği ve jammer marifetiyle göstericilerin iletişim kanallarını kullanmalarının engellendiği belirtildi.

Sadece yakalama kararı olanlara tutuklama

Mısır İçişleri Bakanlığı, Rabiatul Adeviyye ile Nahda medyalarında gösteri yapan protestocularından sadece haklarında yakalama kararı bulunanları tutuklanacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sabah erken saatlerinde Rabiatul Adeviyye ile Nahda meydanlarında, 40 günden fazla süren gösterilerini dağıtmaya başlayan emniyet güçleri, boşaltma işleminden önce çıkmak isteyenlere güvenli çıkışı temin edeceğini duyurdu.

Açıklamada, Meydanların boşaltılması işlemini kanunlara uygun şekilde gerçekleştirdiğini anımsatan bakanlık, güvenlik güçlerine karşı yapılacak her türlü sorumsuz davranışın, yasal müdafaa çerçevesinde gereken karşılığı verileceğini vurguladı.

Öte yandan bakanlık, medya organları ve insan hakları örgütleri ile halkı, meydanların boşaltılma işlemlerinde icra edilen uygulamalarını takip etmeye davet etti.

İçişleri Bakanlığı daha önce gösteri yapılan meydanlarının güvenlik güçleri tarafından sonlandırıp, güç kullanarak boşaltılacağını açıklamıştı.

Öte yandan Mısır Sağlık Bakanlığından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, müdahale sırasında ölen olmadığı iddia edildi.

16:16
 // neredesiniz
Islami silahli örgütler eylemlere başlamali. Misirli yetkililer cezasini bulmali, misirli darbeciler, darbenin yaninda yer alanlar, misirin yeni yönetimini destekleyenler islam düşmani ilan edilmeli bunlara karşi cihat yapilmalidir. Cihat alani bütün dünya olmalidir. Bu insanlik düşmanlari kaçacak yer bulamamalilar....
14 Ağustos 2013 16:16
13:42
 // KUDURMUŞ KÖPEKLER!
Ölmek var dönmek yok! O yiğit insanlar zaten şerefli bir şekilde şehit olmak için oradaydılar. Zalime cihad farzdır. Allah zaferlerini tez eylesin. Zalimin kahrını, bu insanların eliyle yapsın. Köpek Sisi, itlerinle beraber gebereceksin!!!...
14 Ağustos 2013 13:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler