YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır muhaliflerine destek!
Mısır muhaliflerine destek!
04 Şubat 2011 15:33
Mısır'da yaşanan olaylar, yurdun çeşitli yerlerinde cuma namazı sonrası yapılan gösterilerle protesto edildi...

Diyarbakır Ulu Cami'de, Mısır'daki olaylar sırasında hayatını kaybedenler için cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Namazdan sonra Ulu Cami önünde toplanan ve aralarında Özgür-Der, Gönül Köprüsü, Mustazaf-Der, Bayındır Memur Sen, Enerji Sen ve Ay-Der'in de bulunduğu 41 sivil toplum kuruluşu adına hazırlanan açıklamayı Ay-Der üyesi Ferzende Lale, okudu.

Tunus'ta başlayan devrim ateşinin, bütün Ortadoğu'ya yayıldığını ve Mısır meydanlarına taşınan devrim ruhunun, küresel kapitalist sistemin temelini sarstığını ileri süren Lale, ''Ortadoğu halklarından sadece bu ülkelerin zenginlikleri değil, aynı zamanda bu halkların özgürlükleri ve onurları da gasbedilmektedir. İşte meydanlarda yükselen 'ekmek, özgürlük, onur' sloganları bu gerçeği ortaya haykırıyor. Buna karşın batılı devletler ikiyüzlü tavırlarına devam ediyor'' dedi.

Sık sık Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhinde slogan atan grup, olaysız dağıldı.

KAYSERİ
         
Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu'nun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği toplantıda konuşan Mazlum-Der Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, Mısır'da 28 Ocaktaki cuma namazı sonrasında başlayan ve toplu halk ayaklanmasına dönüşen özgürlük hareketinin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyasındaki baskı ve zulümle yönetilen ülkelerde artarak devam ettiğini kaydetti.

Taş, halkın özgürlük, onurlu ve adaletli yaşam isteklerinin önünde hiçbir gücün duramayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Özgürlük hareketlerinin yaşandığı Tunus ve Mısır'da 30 yıldır halkına, inancına yabancılaşmış, ülkelerini olağanüstü hal kanunları ile yöneterek halkını sindirmiş ve korkutmuş diktatörlerin akıbetleri çok hazin olacaktır. Tunus ve Mısır halkının özgürlük talepleri, haklı ve göz ardı edilemeyecektaleplerdir.''

Taş, ''Bizim temennimiz, daha fazla kan dökülmeden, Hüsnü Mübarek'in ülke yönetimini halkına bırakıp, adalet önünde hesap vermesidir'' dedi.

Konuşmaların ardından, Tunus ve Mısır'daki özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua edildi.

Toplantıya katılan bazı kişilerin ellerinde, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek aleyhinde pankartlar taşıdıkları görüldü.

ELAZIĞ
         
Elazığ'da, PTT Meydanı'nda bir araya gelen grup, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine sloganlar attı.

Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Mesut Turan, burada yaptığı konuşmada, ''Tunus'ta bir özgürlük fedaisinin tutuşturduğu özgürlük meşalesinin, mazlum halkların özgürlük feryatlarıyla doğan sarsıntının dalga dalga firavunların  tahtlarını sallamaya devam ettiğini'' söyledi.

Turan, Tunus ve Mısır'da hak ve özgürlük mücadelesi için ayağa kalkan halkı selamladıklarını belirterek, tüm insanlığın vicdanı ve duasının onların yanında olduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından dua okuyan grup, dağıldı.
        
KONYA
         
Konya'da Şerafettin Camii'nde cuma namazının ardından bir grup cami önünde toplandı. Saf oluşturan grup, Mısır'daki çatışmalarda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namazın ardından basın açıklaması yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, yıllardır yalnızca siyonistlerin desteğini alan, kendi insanına kan kusturan, tüm dünyanın reddettiği zorba kralların görevde kalma ısrarını lanetlediğini söyledi.

Selvi, ''Kudüs davasına ihanet eden, refah sınır kapısını sırf siyonistleri mutlu edebilmek adına Filistinli kardeşlerimiz ve onlara yardım götürenler için işkenceye çeviren 'Firavun kalıntıları'nı reddediyor ve kınıyoruz'' diye konuştu.
 

Gruptakiler, basın açıklaması yapıldığı sırada sık sık Mübarek aleyhinde sloganlar attı.

Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler