YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır, Libya'daki kabileleri Kahire'de bir araya getiriyor
Mısır, Libya'daki kabileleri Kahire'de bir araya getiriyor
25 Mayıs 2015 03:30
Mısır Dışişleri Bakanlığının Libya krizine son vermek amacıyla bu ülkedeki kabileleri bir araya getirerek, Kahire'de bir konferans düzenleyeceği bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedr Abdulati, yaptığı açıklamada, Libya halkının birliği, ülkede güvenliğin sağlanması ve Mısır'ın Libya'da ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması yönündeki inancından dolayı bu buluşmaya ev sahipliği yaptığını belirtti. 

"Libya'nın istikrarı Mısır'ın istikrarı demektir" diyen Abdulati, Libya'daki kabile ve sivil toplum örgütlerinin ülkenin birliği ve bütünlüğünü sağlamadaki önemini vurguladı. 

Abdulati açıklamasında, "Libya'nın meşru temsilcisi" Tobruk hükümetini desteklemenin önemine işaret etti. 

Öte yandan dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yarın düzenlenecek konferans için Libya'nın çeşitli bölgelerinden getirilen kabile şeyhlerinden 220 kişinin özel bir uçakla Kahire'ye ulaştığı öğrenildi.

Kabile şeyhlerini getiren uçağın Zintan ve Tobruk kentlerine uğradıktan sonra Kahire'ye ulaştığı bildirildi.

Libya'da Trablus Hükümeti'ne karşı darbe girişiminde bulunan emekli General Halife Hafter ile askeri darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin başında olduğu Mısır yönetimi arasındaki ilişkilerin güçlü olduğu biliniyor.  

Kaddafi rejimine karşı 17 Şubat 2011'de yapılan devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya'da, mayıs 2014'te emekli General Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ancak darbe girişimi ülkeyi iç savaşa sürüklemişti. Devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya, sık sık çeşitli silahlı gruplar arasındaki çatışmalara ve şiddet olaylarına sahne oluyor. 

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler