YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır kovdu, İsrail vurdu
Mısır kovdu, İsrail vurdu
09 Ocak 2010 06:18
Gazze’ye ulaşana kadar başına gelmedik kalmayan Barış Konvoyu, bu defa da tutuklama şoku yaşadı. Sınır dışı ve tutuklama tartışmaları sürerken İsrail, Gazze’yi bombalıyordu...

Barış Konvoyu dönüş yolunda Mısır engeline takıldı. Mısırlı yetkililer konvoyun El-Ariş’den dönüş yapmasına izin vermiyor. 4’ü Türk 11 kişi hakkında tutuklama kararı alınırken, konvoydaki İngiliz milletvekili George Galloway sınırdışı edildi.

6 SAATLİK ISSIZ BİR YOLDAN DÖNÜŞ

Büyük zorluklarla önceki gün Gazze Şeridi’ne girmeyi başaran İngiliz Viva Palestina ve Türk IHH önderliğinde 43 farklı ülkeden aktivistin oluşturduğu Barış Konvoyu, beraberinde getirdikleri yardım malzemelerini Filistin hükümeti yetkililerine teslim ettikten sonra dönüş yoluna geçti. Mısır’ın Refah sınır kapısını kapatması üzerine Gazze Şeridi’nde kalan konvoya 6 saatlik bir yolculukla Kahire’den dönmeleri söylendi. Konvoydakiler ise geldikleri El Ariş’den özel uçakla dönmek istiyor. Mısır’ın istediği gibi 6 saatlik bir yolla Kahire’den dönmek istemeyen aktivistler adına konuşan İHH Genel Başkanı Yıldırım, ”Mısır’ın ne yapacağı konusunda hiç bir fikrimiz yok. Ambargoyu deldiğimiz için intikam alacaklarından çekiniyoruz. Mısır’ın verdiği hiç bir söze güvenmiyoruz” diye konuştu.

ÇOCUKLARA ERDOĞAN İSMİNİ VERİYORUZ

Barış Konvoyu’nun temsil heyetine Parlamento binasında konuşma yapan Başbakan İsmail Haniye, “Başbakan Erdoğan Davos’ta Siyonist cumhurbaşkanına tarihi bir cevap verdi. Sayın Erdoğan, bizim sesimiz olmuştur. Tüm Filistin halkının gönlünü kazanmıştır. Şimdi biz çocuklarımızın adını Tayyip Erdoğan koyuyoruz. Erdoğan’ın ismi Filistin’de ölümsüzleşmiştir artık” dedi. Konuşmasında Türkiye’ye teşekkür eden Haniye, Türkiye için ‘Yeni Osmanlı’ ifadesini kullandı. Konuşma öncesi parlamento binasına gelen 500 misafire cesaret ödülü olarak İsmail Haniye imzalı Filistin atkıları hediye edildi. Katılımcıların çoğu İsmail Haniye ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 Uçaklar tünellerİ bombaladI: 3 ölü

İsrail uçakları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta tünelleri bombaladı. Yerel kaynaklardan verilen ilk bilgilere göre, 3 Filistinli hayatını kaybetti, en az 2 kişi yaralandı. Gazze’deki militanların önceki gün boyunca İsrail’in güneyindeki yerleşimlere yönelik havan saldırılarının ardından, Gazze Şeridi’nin çeşitli kesimlerine füze saldırılarında bulunan İsrail uçakları, gece yarısından sonra ise bölgenin güneyindeki Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki tünel bölgesini hedef aldı. Vurulan bir tünelde ölen 3 Filistinlinin cesedi çıkarılırken, 2 kişi de yıkıntıların içinden yaralı kurtarıldı.

Barış konvoyu amacına ulaştı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘Filistin’e Yol Açık’ konvoyunun yardımları Gazze’ye ulaştırarak amacına ulaştığını belirterek, “Konunun bir Türk-Mısır sorunu haline dönüşmesine izin vermememiz gerekir” dedi. Dışişleri Bakanlığı’nda konuşan Davutoğlu, “Orada yaşanan insanlık trajedisini her zaman eleştiriyoruz. Gazze halkının hak ettikleri güvenlik ve özgürlük ortamına kavuşması için her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz” dedi. Sivil toplum kuruluşlarıyla ve Mısır hükümetiyle temas içinde bulunduklarını anlatan Davutoğlu, konvoyla ilgili her konuda tedbir aldıklarını hatırlattı.

Konvoyun önderi George Galloway sınır dışı edildi

Mısır’lı yetkililer 4’ü Türk 11 kişi hakkında tutuklama kararı aldıklarını bildirdiler. Haklarında tutuklama kararı çıkarılan diğer yedi kişinin ise Mısır’ın El Ariş Limanı’ndaki olaylarda gözaltına alınan konvoy katılımcıları olduklarını bildirdi. Konvoyun “Viva Palestina” ayağına öncülük eden İngiliz milletvekili George Galloway Refah kapısından Mısır’a geçer geçmez sınırdışı edildi. Galloway ve beraberindeki arkadaşı Ron McKay Gazze’den Mısır’a geçtikten sonra polis konvoyuyla sınırdan uzaklaşıtırılarak, Londra’ya giden bir uçağa bindirildi. 

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler