YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır, Kosova'yı tanıdı
Mısır, Kosova'yı tanıdı
17 Şubat 2013 17:59
Kosova’nın bağımsızlığının 5. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen resmi merasime katılmak için Kosova’ya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Pakinam Hasan Halil El-Şarkavi, ülkesinin Kosova’yı resmen tanıdığını açıkladı.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ile Priştine’de bir araya gelen El-Şarkavi, iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülkenin aynı değerler ve aynı hedefleri paylaştıklarını kaydetti.

“Mısır tarafından Kosova’nın tanındığını bildirmek için burada olmaktan son derece memnunum. Tanıma, iki ülke noktasından önemli bir anı teşkil ediyor” şeklinde konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Pakinam Hassan Halil El-Şarkavi, iki ülkenin gerek kültür gerek ise tarih noktasından aynı geçmişe sahip olduklarını söyledi.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kosova’yı tanımakla Mısır’ın Kosova’yı şereflendirdiğini ifade etti. Mısır tarafından yapılan tanımanın, Kosova’nın bağımsızlığının 5’inci yıldönümünün kutlandığı günde gelmesinin ayrı bir önem arz ettiğini kaydeden Başbakan Thaçi, “Bugünden itibaren Kosova ile Mısır arasındaki ilişkilerde yeni bir fasıl başlamıştır” ifadesini kullandı.
Mısır, Kosova’yı tanıyan en büyük Arap ülkeleri arasında yer alıyor. Mısır, Kosova’yı tanıyan 99’uncu ülke oldu.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler