YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır kapıları açtı
Mısır kapıları açtı
01 Haziran 2010 15:55
Gazze'ye yardım gemilerinin yerine ulaşabilmesi için Mısır Refah sınır kapısını geçici süreyle açtı...

Mısır'ın sürpriz bir şekilde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in talimatıyla Gazze Şeridi ile arasındaki Refah sınır kapısını açması kararının ardından, kapının bugün geçişlere açılacağı bildirildi.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta, Hamas hükümeti İçişleri Bakanlığına bağlı sınır koordinasyonundan sorumlu idarenin verdiği bilgiye göre, sınır kapısı bugünden itibaren 09.00-17.30 saatleri arasında düzenli olarak açık tutulacak.

Ayrıca Gazzelilerin Refah'tan geçmek için İçişleri Bakanlığından izin almalarına da gerek bulunmadığı, geçerli pasaportları bulunanların sınırdan pasaportunu göstererek geçiş yapabileceği de kaydedildi.

Gazze'de hem sevinçle karşılanan hem de sürpriz olarak görülen karardan sonra, normalde kapalı tutulan Refah'taki görevlilerin sınır kapısına gittiği, bazı Gazzelilerin de "en azından denemek amacıyla" ellerinde pasaportlarıyla sınıra doğru gitmeye hazırlandığı belirtildi.

Refah'ın açılması kararı, Gazze'ye yardım filosunun İsrail ordusu tarafından askeri bir operasyonla durdurulması, 9 kişinin ölmesi ve onlarca kişinin yaralanmasının ardından geldi.

Refah, en son iki hafta kadar önce 5 gün süreyle açılmış, kapıdan 8 binden fazla Gazzeli giriş-çıkış yapmıştı. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler