YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır halkı anlaşma istemiyor
Mısır halkı anlaşma istemiyor
26 Nisan 2011 08:50
Mısır halkının yarıdan fazlası İsrail'le 1979'da yapılan barış anlaşmasının feshedilmesini istiyor.

Merkezi ABD'de bulunan Pew Araştırma Merkezinin yaptığı anket, katılımcıların yüzde 54'ünün İsrail'le yapılan anlaşmanın feshedilmesini istediğini ortaya koyarken, yüzde 36 anlaşmadan yana görüş bildirdi.

1000 kişiyle yapılan ankette gelir düzeyleri de etkili olurken, düşük gelirlilerin yüzde 60'ı, daha zengin kesimin yüzde 45'i anlaşmanın iptal edilmesini istedi.

Ankette ayrıca Mısırlıların 18 gün süren, 11 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevi bırakmasıyla neticelenen halk ayaklanmasının ardından ülkenin gidişatından memnun olduğu saptandı.

2007'de yapılan araştırmada, "güçlü bir lider mi demokrasi mi" sorusunun yanıtında ikiye bölünen Mısırlıların bu kez yüzde 64'ü demokrasiden yana tercih kullandı.

Yeni siyasi süreçte ülke yönetiminde kimin olmasını istedikleri sorusuna karşılık da Mısırlıların yüzde 70'ten fazlası Müslüman Kardeşler ve laik 6 Nisan hareketine destek verdi.

Halk ezici bir çoğunlukla, Mübarek'in görevi bırakmasını sağlayan ve halihazırda ülkenin yönetimini elinde tutan orduya desteğini de bildirdi.

Mısır'da Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylarıyla ilgili bir soruda da Mısırlıların yüzde 89'u Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın adını verdi. Nobel ödüllü reformcu lider Muhammed El Baradei'ye destek yüzde 57'de kaldı.

Ayrıca Mısırlıların sadece yüzde 15'i ABD ile daha yakın ilişkiler olması gerektiği görüşünü belirtti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler