YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır, Gazze'ye silah sokulmasını engelledi
Mısır, Gazze'ye silah sokulmasını engelledi
24 Aralık 2012 16:54
Mısır ordusu, Sina'nın kuzeydoğu sınırından kaçak olarak sokulmak istenen 17 füzenin Gazze'ye girişini engellediğini açıkladı.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada, ''Mısır ordusu ve bölge halkının işbirliği ile Sina'nın kuzeyindeki El-Ariş kentine bağlı Lahfan bölgesinden Gazze'ye sokulmak istenen 17 adet füze ele geçirilmiştir'' denildi. Açıklamada, füzelerin, 68 milimetre çapında, 3 kilometre menzile sahip, havadan karaya fırlatmalı, Fransız yapımı ''TDA'' modeli olduğu ve yerli ekipmanların eklenmesiyle birlikte karadan karaya fırlatma kapasitesine ulaştığı kaydedildi.

Açıklamanın sonunda, Mısır ordusunun sınır operasyonlarıyla ülke sınırlarını her yönüyle korumayı hedeflediği belirtilirken, ''Mısır'da toplumsal güvenliğin istikrarını baltalayan'' ve ''milli güvenliği tehdit eden'' projelere ve girişimlere karşı mücadele edileceği vurgulandı.   

Söz konusu kaçakçılık girişimi, Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah Es-Sisi'nin, Mısır'ın Gazze ve İsrail sınırına 5 kilometre mesafesindeki arazilerin satışını, kiralanmasını ve bu topraklardan yararlanma hakkını yasaklayan karar çıkarmasının ardından yapıldı.

Mısır yönetimi, Mısır-Libya sınırındaki kaçakçılık girişimlerinde çeşitli silahların ele geçirdiğini açıklamıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler