YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır devriminin yıl dönümünde BM önünde gösteri
Mısır devriminin yıl dönümünde BM önünde gösteri
25 Ocak 2016 06:53
ABD'nin New York kentinde Mısır'daki 25 Ocak Devrimi'nin 5. yıl dönümü dolayısıyla darbe karşıtı gösteri düzenlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi önünde düzenlenen gösteriye, kenti etkisi altına alan yoğun kar yağışına rağmen 200'den fazla kişi katıldı, ülkenin demokratik seçimlerle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan ordu darbesi protesto edildi.

Mısır bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarının yer aldığı dövizlerin taşındığı gösteride, 2013'teki askeri darbeyi gerçekleştiren ve bir yıl sonra cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi yönetiminin insan hakları ihlallerine sessiz kalan BM Güvenlik Konseyi'ne de tepkiler dile getirildi. 

ABD'deki Türk toplumunun temsilcilerinin de destek verdiği gösteride, Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleri de taşındı. 

Türk-Amerikan toplumu adına göstericilere hitap eden Çetin Güzel, 25 Ocak Devrimi ile Mısır halkının tüm İslam dünyasını gururlandıran bir irade ortaya koyduğunu ifade etti.

"Hakikat milyarda birlik bir azınlık bile olsa hakikat hakikattir. Onu savunmalı, onun uğruna savaşmalıyız" diyen Güzel, Türk toplumunun Mısır halkının yanında olduğunu vurguladı.

Güzel, şunları kaydetti:

"Bundan beş yıl önce, Mısır'ın çocukları, 'Bizim de bu sistemde bir sözümüz var' dedi. Bir sistem ne kadar bozulmuş olursa olsun, bir güç ne kadar yozlaşmış olursa olsun, insanlar bir araya geldiğinde bunun değişebileceğini dünyaya gösterdiniz.

Bunu başardınız fakat düşman uyumadı. Sıkı çalıştılar, sizi izlediler ve zayıf noktalarınızı tespit ettiler. Demokrasiyi ve özgürlüğü elinizden aldılar. Bu özgürlüğü en çok Müslümanlar hak ediyor çünkü günümüzde bu sorunlarla boğuşan halkların İslam ülkelerinin halkları olduğunu görüyoruz. Bu duruma bir son vermeliyiz."

Kuran-ı Kerim'den ayetlerin okunduğu gösteride, Suriye ve Filistin halkıyla dayanışma vurgusu da yapıldı.

Göstericilerden Ömer Ebu-'l Hayr, yoğun kar yağışı ve soğuk havaya rağmen çok sayıda kişinin demokrasi için toplandığına dikkati çekerek, "Bugün burada olup mücadelemizi ortaya koymasaydık rahat edemezdik" dedi.

25 Ocak Devrimi sayesinde Mısır halkının baskıcı rejimlere karşı mücadele edebileceği umudunu taşıdığını belirten El Hayr, "Mısır vatandaşları olarak adalet ve insan hakları mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

Gösteriye katılan Gökbörü Gençosmanoğlu da, Mısır halkının askeri darbelerin getirdiği rejimlerin ardından Mursi ile demokratik bir hükümete sahip olma şansı yakaladığını anlattı.

Gençosmanoğlu, "Fakat süreç içerisinde belli oldu ki hala Mısır'ın içinde belli güçler vardı. Mısır halkının kendi özgün iradesiyle seçmiş olduğu hükümeti, bir şekilde darbe ile aşağı indirdiler.

Biz de Amerika'da yaşayan Türkler olarak, bu konuya kayıtsız kalmamak için Mısırlı dostlarımızla dindaşlarımızla bir aradayız. İnşallah yakın gelecekte bu protestolar, bu karşıt tavır, bu dik tavır meyvelerini verir ve Mısırlılar özgür iradeleriyle istedikleri hükümeti kurma şansı bulur" diye konuştu.

Göstericilerden Khadiga Mohammed ise dünya kamuoyunun Mısır'da yaşananlardan yeterince haberdar olmadığını belirterek, "Uluslararası basın kuruluşları olayları gizliyor ve darbe karşıtlarını kötü insanlar olarak göstermeye çalışıyor" dedi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler