YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır da karıştı: 3 ölü
Mısır da karıştı: 3 ölü
26 Ocak 2011 08:01
İşsizlik ve hayat pahalılığı nedeniyle halkın sokoklara döküldüğü Tunus'ta yaşanan gelişmeler Ortadoğu'da domino etkisi yaptı. Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhinde yapılan gösterilerde 2 protestocu ile 1 polis hayatını kaybetti.

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhinde binlerce kişinin gösteri yaptığı Mısır'da, gösteriler sırasında iki protestocunun ve bir polisin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır'ın kuzeyinde bulunan liman kenti Suez'de polisle göstericiler arasında çıkan çatımalar sırasında iki göstericinin öldüğü, polisin de ülkenin başkenti Kahire'de göstericiler tarafından dövülerek öldürüldüğü belirtildi.

Tunus'taki halk ayaklanmasından esinlenen ve "Mübarek defol git", "Tunus çözümdür", "Ekmek, özgülük, şeref", "Halk bu rejimin gitmesini istiyor" diye sloganlar atan Mısırlı göstericileri, polis, Kahire'nin merkezinde bulunan ve birçok resmi binaya yakın olan büyük Tahrir Meydanı'nda, bu sabaha karşı göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıttı.

El-Ahram Enstitüsünde görevli siyaset bilimcisi Amr el-Şobaki, Kahire'nin yanı sıra ülkenin kuzeyinde yer alan İskenderiye ve başka kentlerde düzenlenen gösterilerin, 1977 yılında ekmek fiyatının yükselmesinin tetiklediği ayaklanmalardan bu yana en önemli gösteriler olduğunu söyledi. Şobaki, "Çünkü gösteriler hem bütün ülkeye yayıldı hem de ülkenin bütün nüfusuna" dedi.

Mısır İçişleri Bakanlığı dün yayımladığı mesajda, gösterilere son verilmesini istemiş ve Müslüman Kardeşler Örgütünü bu gösterilerden sorumlu tutmuştu. Müslüman Kardeşler ve ülkenin başta gelen laik muhalefet partisi Wafd, gösterilere ortak olmamakla birlikte, militanlarının gösterilere katılıp katılmamakta serbest olduğunu belirtmişlerdi.

Polis yetkilileri, Kahire'de toplam 15 bin göstericiye karşı, 20 ile 30 bin polisin görevlendirildiğini açıkladı. Yetkililer, 15 bin göstericinden, 10 bininin Tahrir Meydanı'nda toplandığını kaydetti.

CLINTON AÇIKLAMA YAPTI

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin sarsılmaz dostu olan Mısır hükümetinin istikrarını "koruduğunu" ifade etti.

Gösterilerin, demokrasi için mücadele ettiği bildirilen birçok militan grubun çağrısı üzerine başladığı belirtildi. Sözkonusu grupların amacının, Salı günü düzenlenen "Polis gününü", "İşkenceye, fakirliğe, yolsuzluğa ve işsizliğe karşı başkaldırı gününe" çevirmek olduğu bildirildi.

Mısır'ı 1981'den beri yöneten 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek, Eylül ayında yapılacak olan Devlet Başkanlığı seçimlerine katılıp katılmayacağı konusunda açıklama yapmadı, 47 yaşındaki oğlu Gamal Mübarek'in halef olarak gösterildiği belirtildi.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır'da yaşayan 80 milyonun üstünde nüfusun yüzde 40'ından fazlası, kişi başına günde 2 dolardan az para ile geçinmeye çalışıyor.

Kendini yakıp, Tunus'taki olayları ateşleyen genç gibi, Mısır'da da son günlerde birçok kişinin kendisini yaktığı gözlendi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler