YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır asıllı Kanadalı gazeteciden çağrı
Mısır asıllı Kanadalı gazeteciden çağrı
16 Ocak 2015 00:58
Al-Jazeera Kahire Büro Şefi iken tutuklanan Mısır asıllı Kanadalı gazeteci Muhammed Fahmy, salıverilmesinin ancak Kanada Başbakanı Harper’ın devreye girmesiyle mümkünolacağını ifade etti

Al-Jazeera Yayın Grubu’nun Kahire Büro Şefi olarak Mısır’da çalışırken, 2013 yılının Aralık ayında tutuklanan ve 7 yıl hapse mahkum edilen Mısır asıllı Kanadalı gazeteci Muhammed Fahmy, Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper’a yardım çağrısında bulundu.

Avukatı Amal Clooney aracılığıyla yazılı açıklama yapan Fahmy, "Kanada Dışişleri Bakanı Baird’in çabaları, salıverilmem için yeterli değil. Kanada Hükümeti’nin bana yardım yeteneğinin, diplomasi kuralları ile sınırlı olduğunu biliyorum. Salıverilmemin, ancak Başbakan Harper’ın girişimiyle olacağına inanıyorum" dedi.

"Burada herkes her an kurban olabilir"

Muhammed Fahmy açıklamasında, "Ortadoğu’daki hukuki belirsizlik ve siyasi çalkantılar yüzünden burada herkes her an kurban olabilir. Bu durum, bölgede bulunan tüm Kanadalılar için böyle" ifadelerini kullandı.

Baird İsrail’e geçti

Öte yandan Muhammed Fahmy’nin salıverilmesi için 2 gündür Kahire’de olan Kanada Dışişleri Bakanı John Baird İsrail’e geçti.

Daha önce Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi tarafından kabul edileceği açıklanmasına rağmen sadece Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry ile görüşen John Baird, Kahire’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, "Sorun hala çözülemedi ancak, Kanada’dan gelirken olduğumdan daha ümitli bir noktadayım. Sorunun yakında olumlu bir şekilde çözümleneceğini umuyorum" dedi.

Bakan Baird, Muhammed Fahmy’nin Kanada’ya dönmesi halinde Kanada mahkemelerinde yargılanmasının sözkonusu olmadığını ifade etti.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Kahire’ye gitmeden önce Mısırlı gençler ve kadınların istihdam programlarına katkı için toplam 20 milyon dolarlık bir yardım paketi de açıklamıştı.

Bakan Baird İsrail’de Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından kabul edilecek. John Baird, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüştükten sonra Batı Şeria’ya geçerek Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile eski Bakan Salam Fayyad ile biraraya gelecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler