YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minare yasağından sonra sıra türbanda
Son dönemde tartışmaların odağı haline gelen islam dini ve ülkede yaşayan müslümanlara saldırıların ardı arkası kesilmiyor.
Minare yasağından sonra sıra türbanda
16 Aralık 2009 / 07:23 Güncelleme: 16 Aralık 2009 / 07:25

Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) Vorarlberg Eyalet Başkanı Dieter Egger bugün yaptığı bir açıklamasında 'Okullarda ve kamu alanlarında türbanın yasaklanmasını' istedi.Eyalette, minare karşıtı hareketin başını çeken Egger, bu kez türbana dokundu ve "Türbanın, Batı Dünyası arasında bir sınır oluşturuyor ve oyunun kuralları herkes için aynı olmalıdır" dedi.

'OKUL YÖNETMENLİKLERİNE AYKIRI'
Dieter Egger; "Nasıl ki, bizim çocuklar okul yönetmeliğine göre okullarda başlarını örtmeleri yasak ise, bu kural müslüman kızlara da uygulanmalı ve müslüman kızların da başlarını örtmeleri yasaklanmalıdır. Eğitim Bakanlığı Müslüman kızların başlarını örtmelerine izin vererek, bu konuda ayırımcılık yapılmaktadır. Bu nedenle parelel bir toplum oluşturulmaktadır. Türban islam dünyasının kalıcı bir sembolü olup, eyaletimizdeki entegrasyonun reddedilmesi anlamına gelmektedir" şeklinde konuştu.

İLK TEPKİ VAHİDE AYDIN'DAN
Egger'e ilk tepki Vorarlberg eyaleti Yeşiller Partisinin (GP) entegrasyon sözcüsü, Türk kökenli eyalet milletvekili Vahide Aydın'dan geldi. Aydın, FPÖ'lü ırkçı liderin bu açıklamasını bir 'Tahrik' olarak nitelendirdi ve "Dieter Egger de Anayasadaki kuralları bilmek ve saygı duymak zorundadır. Türban dini ibadetin bir parçası olup, Anayasa tarafından koruma altındadır. Ayrıca bir politikacının görevi, Anayasa kuralları içerisinde çözüm üretmek ve tahriklerden uzak durmaktır" diye konuştu.
 

gizli amöbargo vardıda,kalkıyor olmasının hıncındanmı?
 // ibrahim çelikoğlu
İsviçreyi anlıyoruz.Kimsenin haberi olmadan,kirli paranın gittiği İdsviçre'de ölüp parasına sahip çıkılmayan kimbilir kaç kişi ve kaç Milyar dolar oldu?Son zamanlar sağlam paralardan bile hesap sorulabilmesi İsviçre'yi çok sinirlendirmektedir.Bu sinir hastalarının hışmına uğrayanların başında biz geliriz.Hızlarını alamıyorlar,şimdide dinimize saldırıyorlar.Kendi vatanlarında ağşağılanan dindar kesimin işi dahada zorlaşıyor.Bizlerde Allah'a bırakıy...
18 Aralık 2009 16:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler