YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minare için referandum
İsvçre'de minare inşasına yasak referandumla belli olacak
Minare için referandum
29 Kasım 2009 / 08:30 Güncelleme: 29 Kasım 2009 / 08:38

İsviçre halkı, yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda bugün sandık başında.   

Referandumun gündeme gelmesine öncülük eden sağ kanat İsviçre Halk Partisi, önceki yıllarda da göçmenlere karşı kampanyalarıyla dikkati çekiyordu.    

Referandumun yapılıyor olması, bu partinin minarelere karşı tezlerine desteğini artırdığının bir işareti olarak görülürken, yasağa "evet" kararının çıkmasının yine de kuşkulu olduğu belirtiliyor. Kamuoyu yoklamaları, yasağa "hayır" diyenlerin oranının biraz daha ağırlıklı olduğunu göstermişti. Referandum sonuçlarının bugün TSİ 18.00'den itibaren alınması bekleniyor. 

Kabine, yasağa şiddetle karşı olduğunu açıklamıştı. İş çevreleri de, yasak halinde, zengin Müslümanların ekonomik protestolarıyla karşılaşmaktan kaygı duyuyor. İsviçre bankalarına para yatıran, bu ülkenin lüks mallarını satın alan ve tatil yörelerine gelen zengin Müslümanların protestolarının, ülke ekonomisi için felaket olacağı uyarısı yapılıyor. 

Bazı yerel yetkililer ve insan hakları kuruluşları da referandum kampanyasında rencide edici pankartlar kullanılmasını kınadı.    

Nüfusu 7,5 milyon olan İsviçre'de, Müslümanlar yüzde 6'lık bir kesimi oluşturuyor. Müslüman nüfusun çoğunluğunu, savaş sırasında eski Yugoslavya topraklarından kaçanlar oluşturuyor. 

Cenevre'deki merkez camisi bu ay içerisinde çeşitli saldırılara uğradı. Cami çevresinden geçen bir araçtan hoparlörle ezan taklidi yapılmış, caminin mozaikleri atılan taşlarla tahrip edilmiş, geçen hafta da cami girişine pembe boya atılmıştı.

medeniyet savaşlarının bitmediğini söyleyenler haklı.
 // ibrahim çelikoğlu
İsviçre üç soy,bir devlet ABnde olmasa bile baş tacıdır.AB'yi temsil eder.Görüldüğü gibi AB'de laik devlet işlemiyor.Herkez dini inanç ve kanaatlarında sebest değil.Saygı duyulmuyor.Müslüman bir camii bulmuşsa razı olması lazım.Zaten minare Namaza çağrı için yüksek yapılmış,Olmazsa üzülmeğe değmez.Bugünkü tekneloji ile namaza çağrı düşünülmelidir.Maksat,Allah'ın evlerinde Allah'ın nurunun
kandilleri yandığının bilincinde olup nurundan nasip...
30 Kasım 2009 19:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler