YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Görüş'e şok baskın!
Almanya Deniz Feneri E.V.'den sonra İslam Toplumu Milli Görüş derneğini soruşturmaya başladı. 26 ev, büro ve camiye şok baskın düzenlendi.
Milli Görüş'e şok baskın!
03 Aralık 2009 / 11:31 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 11:35

Deniz Feneri'nden sonra Milli Görüş'e de baskın!

Almanya'nın dört bir yanında, İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) ait 26 büro ve ev polis tarafından arandı.

BASKININ İKİ NEDENİ

Köln Yüksek Sacısı Günther Feld, aralarında Kerpen'deki IGMG Genel Merkezi'nin de bulunduğu IGMG bürolarının basılarak aranmasının iki nedeni olduğunu söyledi. Birinci gerekçenin Milli Görüş’ün bağış dolandırıcılığı yaptığı şüphesi olduğunu, ikinci gerekçenin ise dernek elemanlarının ücretleri ile sosyal primlerinin yatırılmaması olduğunu açıkladı.

26 BÜRO, EV VE CAMİ DİDİK DİDİK EDİLDİ

Aramalar kapsamında 12'si Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde olmak üzere toplam 26 büro, ev ve cami didik didik edildi. Ancak savcılık, bu iddialarını güçlendirecek bir kanıta ulaştığı yönünde bir açıklama yapmadı.

Aramalar kapsamında, Kerpen ve Köln'ün yanı sıra aralarında Berlin, Hamburg, Franfurt ve Münih'in de bulunduğu bir çok kentteki IGMG birimlerine baskın düzenlendi.

IGMG: İSTEDİKLERİ KADAR ARASINLAR

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan IGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, aramaları "IGMG'yi kriminalleştirmek için çaresiz deneme" olarak nitelendirdi. Üçüncü, "Savcılık bugün, sudan sebeplerle, kısa bir zaman içerisinde IGMG birimlerini bir kez daha aradı. Bu aksiyon da, IGMG'ye yapılan suçlamaların ispatlanamaması konusunda hiç bir şeyi değiştirmeyecektir. Biz, medya eşliğinde, IGMG öne itilerek, Müslümanlara karşı yapılan bu uygulamalardan dolayı üzüntümüzü ifade ediyoruz. Hukuk devletinin sınırlarını zorlayan bu olaya rağmen IGMG, Müslümanların ilgilerini gelecekte de temsil edecektir." dedi.

Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkan Yardımcısı Ahmet Yazıcı da büroların basılarak bir kısım belgelere el konduğunu bunun İslami kurum ve kuruluşlara yapılan gözdağı olduğunu belirtti.

10 AVRUPA ÜLKESİNDE FAALİYETTE

Almanya’daki Milli Görüş Teşkilatı 1985 yılında Köln’de kuruldu. Alman güvenlik birimlerine göre Milli Görüş’ün Almanya’da 27 bin üyesi var. Merkezi Kerpen’de bulunan IGMG, Alman Anayasayı koruma Teşkilatı’nın yakın takibi altında. Merkezi Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Kerpen kentinde bulunan IGMG, Almanya ile birlikte aralarında Norveç ve İtalya'nın da bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor. Dernek, 323’ü Almanya’da olmak üzere 514 cami derneğinin yönetiminde bulunuyor. Milli Görüş’ün Avrupa çapında ise yaklaşık 87 bin üyesi ve 300 bin kadar taraftarı olduğu söyleniyor.

Yilmayin, Dogru Bilidiginiz Yolda, Yola Devam Edin
 // Abdurrahman Halisoglu
Mesele ne holding meselesidir ne de para toplama meselesidir. Burada apacik suclamalar vardi. Milli Görüsün daha önce de birkac defa basildigini okumustuk. Ama kapatmadilar. Acaba neden? Benim tahminim aradiklari acigi bulamadilar. Demek ki Milli Görüs adam gibi calisiyor.
Anlasilan o ki yildirma politikasidir bunlar.Bence yilmadan devam etsinler....
06 Ocak 2010 02:38
yazılar olsun
 // mahmut şener
yazıklar olsun milli görüşü holdink burolarına çevirenlere yazıklar olsun bunca yilları holdınklere korban edenlere yazıklar olsun para için camileri para toplama merkezi haline getirip üç beş çapulcuya kurbetçileri soyduranlara yazıklar olsun ki türkiyede mersedeslere binip cirit atıp kurbetçilerin ömrünüde kazancını çalanlara ve çaldıranlara yazıklar olsunki insanın dini duygularını istismar edip keyif sürdürenlere ama bu gün milli görüş partisi nerde de...
03 Aralık 2009 23:58
gönlüm razı deyil
 // mahmut şener
hakikaten içim acıyor ama milli görüşü ara elaman olarak kullanalar oldu ve buna musade edildi holdiklere camilerde para toplandı keşke ehil ellere verilseydi bu paralar ama art niyet çoktu hocalar vaazla para toplatıldı hiç üstüne vazie olmayan yollara tevesul edildi hocalar parti tarafında camilere tayin edilyordu ve alim bilinçli hocalar karışmadı ama torpille gelen hoca olmayan siyasi kaynaklı kişilerce istismar edildi neticede kendi cemaatini deyim yerindeyse peşkeş ...
03 Aralık 2009 23:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler