YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milletvekili hakkında soruşturma
Milletvekili hakkında soruşturma
28 Temmuz 2011 14:54
İtalya'da merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı bir milletvekili hakkında Norveç katliamcısına destek vermesi nedeniyle soruşturma açıldı.

İtalya'da merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi'ne (KBP) mensup milletvekili Mario Borghezio hakkında, Norveçli katil Anders Behring Breivik'e destek veren sözleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.

İktidar ortağı olan ve göç karşıtı politikalarıyla bilinen KBP'ye mensup milletvekili Borghezio'nun katıldığı bir radyo programında, çok kültürlülük ve açık toplumun kendisinde iğrenme yarattığını belirterek, "Hristiyan Avrupa'nın, İslam'a ve terörizme karşı müdafaası kutsaldır. Breivik'in savunduğu bazı fikirler (iyi) bazıları da (çok iyi)" şeklinde sarf ettiği sözleri, büyük tepki çekti. Muhalefet, Borghezio'nun derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Borghezio'nun hakkında, bu sözleri nedeniyle Milano Cumhuriyet Savcılığının soruşturma başlattığı bildirildi.

Sarf ettiği sözler nedeniyle tepki gören ve geri adım atmak durumunda kalan Borghezio, saldırılarda yakınlarını kaybeden Norveçlilerden ve Avrupa Parlamentosu'ndan özür dilediğini ifade etti. 

KBP'li Normları Sadeleştirme Bakanı Roberto Calderoli de partisinin bu konu hakkındaki duruşunu açıkladığı toplantıda, Norveç halkından özür dilemişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler