YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milano EXPO'nun açılışında olaylar çıktı
İtalya’nın Milano kentinde bugün açılışı yapılan Uluslararası EXPO 2015 fuarı ile eş zamanlı olarak kent merkezinde yapılan protesto yürüyüşünde olaylar çıktı.
Milano EXPO'nun açılışında olaylar çıktı
02 Mayıs 2015 / 02:00 Güncelleme: 02 Mayıs 2015 / 02:16

Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösterilerde olaylar çıktı. Kara Blok grubu polise ve bazı binalara kağıt bombalar ve taş attı, arabaları yaktı. Polis göstericilere duman bombası ve göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Gösterilerde 11 güvenlik görevlisi yaralanırken 10 protestocu göz altına alındı. Bir öğrenci grubu da yüzlerini kapatıp sokağı bloke eden polise kağıt bombalarla saldırdı, polis göz yaşartıcı bombayla karşılık verdi. Grup daha sonra geri çekildi.

Basın görüntü almasın diye TİM oluşturdular

No EXPO grubunun daha önceden duyurduğu ve 29 Nisan'da başlayan 5 günlük EXPO karşıtı gösterilerin en yüksek katılımlısı olan Mayday'e başta Almanya ve Fransa olmak üzere diğer Avrupa ülkelerininden gruplar da katıldı. Veganlardan Komunist Parti üyelerine pek çok grubun katıldığı gösteriler sırasında Kara Blok'un eylemleri sırasında basının görüntü alınmaması için bir tim oluşturduğu görüldü.

"Ben seni yemiyorum"

Gösterilere "Io non ti mangio" (Ben seni yemiyorum) adlı Vegan grupla katılan Marcelo Ascoli, "İnsanlara ve tüm canlılara yapılan şiddete karşıyız. Dünya bazı canlıları öldürmek suretiyle doyurulamaz. EXPO sırasında da binlerce hayvan katledilecek ve EXPO kesinlikle sürdürülebilir besin yapılanması önermiyor, bu nedenle bugün meydanlardayız" derken bir başka gösterici ise EXPO karşıtı eyleme katılma sebebini "EXPO bir spekülasyondan ibaret. EXPO alanı için bir çevre katliamı yapıldı ve bütün kararlar bölge halkına danışılmadan alındı. Gıda konusundaki yaklaşımı da ideolojik ve propagandaya yönelik. EXPO uluslararası sermaye odaklarının bir ülkeye girmesi için kurulmuş bir vitrinden ibaret" sözleriyle açıkladı.

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler