YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MI5, Kürtçe bilen ajan arıyor
MI5, Kürtçe bilen ajan arıyor
MI5, Kürtçe bilen ajan arıyor
01 Ağustos 2008 / 17:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İngiltere iç istihbarat servisi MI5, çeşitli gazetelere verdiği ilanlarla Somali, Peştu ve Kürtçe ile Arapça'nın Kuzey Afrika şivelerini bilen elemanlar aradığını duyurdu. Elemanların, toplumu terörist tehditlere karşı korumak için istihdam edilecekleri belirtildi.


MI5'ın internet sitesinde de yer alan ilanda, "Güvenlik servisimiz toplumumuzu terör tehdidine karşı korumaktadır. Bunu daha iyi yapabilmek için çeşitli etnik toplumdan olanlarla çalışmamız gerekiyor. Şimdilik teşkilat olarak özellikle Somali, Peştu, Kürtçe ve Arapça'nın Kuzey Afrika şivelerini anlayan kişilerle görüşme arzusundayız." denildi.


Başvuracak kişilerin anlama, konuşma ve yazma konusunda dile hakim olmaları, çevirilerin siyasi ve kültürel arka planla vakıf olarak yapılması isteniyor. Müracat edecek kişilerin ayrıca 18 yaşından büyük ve İngiliz vatandaşı olmaları, İngilizce'yi de sözlü ve yazılı olarak iyi kullanmaları gerektiği belirtiliyor.


MI5'in dil departmanında görevlendirilecek elemanlara yıllık 23 bin 500 pound maaş ve prim ile sosyal haklar vaat ediliyor. Kurumun internet sitesinde aynı serviste görev yapan Sara adlı elemanın günlük iş notlarına da yer veriliyor. Sara, Kuzey Afrikalı bir terör şüphelisinin telefon görüşmelerini tercüme ettiğini belirtiyor. Şüphelinin yurtdışından gelecek bir misafiriyle buluşacağı bilgisini elde eden Sara, istihbarat yetkilisi Helen'e bunu ilettiğini kaydediyor. Sara, telefon konuşmaları haricinde ajanların ele geçirdiği dokümanları da tercüme ettiklerini yazıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler