YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Metro saldırısı ABD'yi korkuttu
Metro saldırısı ABD'yi korkuttu
29 Mart 2010 23:16
Amerika’da da üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

Rusya'nın başkenti Moskova’da bu sabah meydana gelen ve en az 38 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonucu, Amerika’da da üst düzey güvenlik önlemleri alındı.  
 

Üniformalı polislerin sayısının arttırıldığı otobüs ve metro istasyonlarında aynı zamanda özel eğitimli K-9 köpekleri gezdiriliyor, yolcuların şüpheli durumlarının telsizle derhal güvenlik görevlilerine bildirmeleri anons ediliyor. Başkent Washington’da bugün terörle mücadele çerçevesinde bugün bir tatbikat düzenlendi. Tatbikatta kentin toplu taşıma organlarına karşı gerçekleştirilebilecek olası bir terörist saldırı karşısında, güvenlik güçlerinin olaya en etkili ve hızlı şekilde nasıl müdahale edebileceği bir kez daha test edildi. Metroya yolcu taşıyan bir otobüste patlayan bir bombanın canlandırıldığı tatbikatta, planlanan ölü ve yaralı sayısının 50 ile 60 arası olduğu yetkililer tarafından açıklandı.
 

Tatbikata Washington güvenlik ve yardım kuvvetlerinin 300 personelinin yanı sıra çevre şehirlerden 150’yi aşkın görevli de katıldı. 3 saat süren tatbikatta Washington İtfaiye Şefi Dennis Rubin, amacın, “Hasta ve yaralıları bir saatten daha kısa bir sürede hastanelere götürebilmek ve olası artçı saldırıları engellemek” olduğunu açıkladı. Şef Rubin, “Amerika dünyada terörün bir numaralı hedefi, bu nedenle sürekli tetikte ve hazır olmalıyız. Araç ve ekiplerimiz her zaman güncel, personelimiz her zaman müdahaleye hazır olmalıdır, tedbiri elden bırakamayız” şeklinde konuştu. Rubin, bu tür tatbikatlarının sürekli olarak tekrarlandığını ve gerçek bir saldırı karşısında en iyi müdahaleyi yapabilmek için büyük önem taşıdıklarını da sözlerine ekledi.
 

Washington acil yardım ekibi halka ilişkiler şefi Pete Piringer tatbikatla ilgili olarak İHA’ya yaptığı açıklamada, “Olay yerine gelen ekipler ilk olarak durumun boyutunu anlamaya ve olası bir ikinci patlamaya ya da saldırıya karşı önlem almaya çalışırlar. Bunu takiben sağlık ekipleri yaralılara gerekli ve yerinde müdahaleler ile ölü sayısının artmasını engeller, önemli olan durumu tüm boyutları ile kavrayabilmek ve gerekli müdahaleyi anında yapabilmektir” diye konuştu. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler