YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mesud Barzani Kongre için net konuştu
IKBY Başkanı Mesud Barzani, Abdullah Öcalan'ın çağrıda bulunduğu 'Kongre' için tarihin henüz belli olmadığını söyledi.
Mesud Barzani Kongre için net konuştu
10 Nisan 2015 / 03:00 Güncelleme: 10 Nisan 2015 / 08:56

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PKK lideri Öcalan’ın çağrısını yaptığı Kongre için bir tarihin henüz belli olmadığını, en kısa zamanda olması için çalıştıklarını söyledi.

Mesut Barzani, Öcalanın mektubunu aldığını, mektubun içeriğinin Kürtlerin birliğine dair olduğunu ve kendisine aynı içerikte bir mektup gönderdiğini dile getirdi.

Mesut Barzani, "Kürtlerin dostları, Kürtler arasında bir birlik istiyor. Kongreyle dünyaya birlik mesajı vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Barzani, Kürtler arasındaki ittifak çabalarına ilişkin ise, "Bir kalıba dökülmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu uzun soluklu bir iş" dedi.

"Barış süreci tarihi bir adım"

IKBY Başkanı, Türkiye’de barış sürecinin başlatılmasının tarihi bir adım olduğunu vurgulayarak, sürece engel olacak herhangi bir olaya mahal verilmemesi gerektiğini ifade etti. Barzani, "Önemli bir aşama kaydedildi ama sonuca ulaşılmış değil" diye konuştu.

Barzani, Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin bir soruya ise cevap vermekten kaçındı.

Barzani, Musul’daki olası bir operasyona katılıp katılmayacakları yönündeki bir soruya, bu konuda kararlarını henüz vermediklerini belirterek yanıt verdi.

Mesut Barzani Suriye’deki durumun çok kötü olduğunu ve askeri bir çözümün olacağı kanaatinde olmadığını da belirtti.

Barzani, İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer çerçeve anlaşmasına ilişkin olarak ise, "Anlaşma bizi memnun eder. Bölgenin istikrarına katkısı olur" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler