YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mescid-i Nebevi'de eller Suriye için açıldı
Mescid-i Nebevi'de eller Suriye için açıldı
07 Ağustos 2012 15:16
Medine'deki Mescid-i Nebevi'nin İmamlarından Şeyh Salah Budeyr dün teravih namazının ardından kıldırdığı vitir namazında Suriye'deki Müslümanlar için dua etti.

Kabe'nin ardından bu kez Mescid-i Nebevi'de eller Suriye halkı için açıldı. Medine'deki Mescid-i Nebevi'de İmam Budeyr'in arkasında namaz kılan Müslümanlar, günahlarının affı ve Suriye devriminin zaferi için amin dedi.

''Allah'ım bizi hidayete erdirdiklerinden, sana dost olanlardan eyle, şüphesiz senin dostlarına hezimet yoktur'' diye kunut duasına başlayan İmam Budeyr, ''Rabbim tövbemizi kabul et, dualarımızı müstecap kıl'' diyerek Allah'tan bağışlanma diledi.

Yüzlerce Müslümanın amin diye karşılık verdiği duanın Suriye kısmında İmam Budeyr'in duygulu sesi dikkati çekti.

İmam Budeyr duasını, ''Allah'ım Şam'daki kardeşlerimizin sıkıntılarını acil bir şekilde gider. Onlara zafer nasip et. Onların yanında ol. Ey sıkıntıları gideren, acıları dindiren Rabbim, Müslümanların sıkıntılarını gider, hastalarına şifa ver, ölülerine rahmet et, tutsaklarımızı özgürlüğüne kavuştur. Allahım tüm İslam topraklarına güvenlik istikrar ve huzur nasip et ve bu iki mübarek şehri koru'' diye sürdürdü.


-Kunut duası nedir


Kunut duası, yatsı namazının ardından kılınan vitir namazı ve sabah namazının son rekatında rukudan kalkılıp henüz secdeye gidilmeden önce yapılan duadır. Bu namazlar cemaatle kılınıyorsa, cemaat imamla birlikte ellerini açarak yüksek sesle amin diyerek duaya iştirak eder.

Kunut duasının içeriği standart olmayıp özellikle sıkıntılı dönemlerde sıkıntıya yol açan konu çerçevesinde doğaçlama olarak yapılan bir duadır. Afganistan'ın Rusya tarafından işgal edildiği dönemde bütün dünyada Müslümanlar kunutlarında Afganistan'daki din kardeşleri için dua etmişlerdi. Çeçenistan, Bosna ve Filistin için de kunut duaları yapılmıştı.

Son aylarda ise Kunut duaları Suriye halkı için yapılıyor. Ramazan ayında cemaatle kılınan teravih namazının ardından 3 rekatlik ''vitir namazı'' da imamla kılınıyor. Bu durumda kunut duası da imamla birlikte yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Kabe İmamı Mahir el-Muaykali'nin, Suriye halkına dua ettiği Kunut duası İslam dünyasında geniş yankı bulmuştu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler