YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere karşı gösteri
Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere karşı gösteri
08 Ekim 2015 02:17
Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları, İsrail'in orta kesimindeki Lod kentinde protesto edildi.

İsrail'in Aksa politikası ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını protesto etmek için onlarca Filistinli, İsrail'in Lod kentinde bir araya geldi. 

Filistin bayrağı taşıyan göstericiler, "Canlarımız sana feda olsun Mescid-i Aksa" sloganı attı.

İsrail polis sözcüsü Luba es-Semra, yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs'teki son olayların ardından yaklaşık 80 Filistinlinin Lod kentinde gösteri düzenlediğini belirtti. Semra, göstericilerin güvenlik güçlerine attığı taş nedeniyle bir İsrail polisinin yaralandığını, 5 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. 

Öte yandan, İsrail radyosunun haberinde, İsrail polisinin, Yafa kentinde, İsraillilere ait bir otobüse taş attığı gerekçesiyle 2 genci gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail'in, Yahudilerin dini günleri nedeniyle Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül'den bu yana Kudüs ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor. İsrail polisi, 27 Eylül'den beri Mescid-i Aksa'ya 50 yaş altı Müslüman erkeklerin girmesine izin vermiyor.

Bölgede İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan arbedeler, zaman zaman can kayıpları, yaralanma ya da gözaltılarla sonuçlanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler