YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mescid-i Aksa'da gerginlik
Mescid-i Aksa'da gerginlik
05 Nisan 2015 15:20
Yaklaşık 70 kişilik Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek avluda tavaf yapması, mescitteki Müslümanların tepkisine yol açtı.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kesvani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 70 Yahudi yerleşimci, bu sabah Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı. Bu duruma tepki gösteren Mescitteki Müslümanlar da tekbir getirdi" dedi.

Yahudi yerleşimcilerin "provokatif bir şekilde Mescid-i Aksa avlusunda tavaf yaptığını" ifade eden Kesvani, "Müslümanların baskın esnasında yerleşimcilere saldırdığı" yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtti.

İhlale tepki gösteren Kesvani, "İsrail polisinin direktifleri, Mescid-i Aksa baskınına meşruiyet kazandırıyor" diye konuştu.

İsrail polisi tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Yahudilerin Hamursuz (Fısıh) Bayramı nedeniyle yerleşimcilerin onar kişilik gruplar halinde, Mescid-i Aksa'ya girmesine izin verildiği belirtilmişti.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Müslümanlara El Halil Camii'ne giriş yasağı

Bu arada, El Halil Vakıflar Müdürlüğü'nden yayımlanan yazılı açıklamada, "İşgalci (İsrail),  2 gün sürecek Hamursuz Bayramı bahanesiyle Yahudi yerleşimcilerin El Halil Camii'ne girmesine izin verdi" denildi. İsrail yönetiminin camiyi Hamursuz Bayramı nedeniyle Müslümanların girişine tamamen kapattığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail yönetiminin söz konusu uygulamasının "Allah'ın evlerinden birine yapılmış bir taciz olduğu ve Müslümanların duygularını incittiği" belirtildi.

El Halil Camii 1994 yılına kadar Yahudiler, belli saatlerde "Hazreti İbrahim’in mezarını" ziyaret ediyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudinin 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125'ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, güvenlik gerekçesiyle caminin yarısını Yahudiler için mabede dönüştürmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler