YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mescid-i Aksa'da gerginlik
Mescid-i Aksa'da gerginlik
14 Temmuz 2013 15:34
İsrailli 200 yerleşimcinin askerlerin korumasında zorla Mescid-i Aksa'ya girdiği bildirildi.

İsrailli 200 yerleşimcinin, askerlerin korumasında Mescid-i Aksa'ya zorla girdiği belirtildi.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu yaptığı yazılı açıklamada, "yaklaşık 200 İsrailli yerleşimcinin askerler eşliğinde Mescid-i Aksa'yı bastığını" belirtti.

Bu gibi durumların Mescid-i Aksa'nın saygınlığına zarar verdiği ifade edilen açıklamada, "Yahudilerin, geçmişte Mescid-i Aksa'nın yerinde inşa edildiğini iddia ettikleri sözde Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü olan 16 Temmuz öncesinde yaptıkları bu baskınların, önümüzdeki günlerde artmasını tahmin ediyoruz" denildi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya girdiği sırada, avluda Filistinli talebelerin bulunduğu kaydedilen açıklamada, ortamın gerginleştiği ve her ihtimale karşı güvenlik görevlilerinin teyakkuzda olduğu ifade edilerek Yahudilerin, gün aşırı Mescid-i Aksa'ya girdiği vurgulandı.

Yahudiler her yıl, İbrani takvimine göre 9 Ağustos'ta, Tevrat'ta, Kudüs'teki ilk Yahudi tapınağı olduğu kabul edilen Süleyman Mabedi'nin Babilliler tarafından yıkılmasını anıyor. Miladi takvime göre bu tarih bu yıl 16 Temmuz'a tekabul ediyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler