YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'e Ay-yıldızlı şok
Merkel'e Ay-yıldızlı şok
27 Nisan 2014 13:00
Merkel'in partisi CDU'dan belediye başkanlığı için seçime giren Yaşar Çalık ülkeyi ayağa kaldırdı. Partinin logosunun içine Ay-yıldız yerleştiren Çalık'ın bu hareketi, felaket olarak yorumlandı

Takvim'de yer alan habere göre, Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya eyaletindeki Neusse kentinde Angela Merkel'in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Parti'den (CDU) yerel seçimlere aday olan Yaşar Çalık seçim kampanyası için hazırlattığı Ay-yıldızlı çantalar krize sebep oldu. Ay-yıldızlı çantalar CDU'nun muhafazakâr tabanından tepkilerin oluşmasına sebep olurken muhafazakar basın ise olayı 'felaket' olarak duyurdu.

Bu bir ihanet!

Çalık'ın Türkiye'de yaptırdığı çantalar bir camide düzenlenen organizasyonda dağıtılırken, kısa sürede sosyal medyada yayılmasının ardından CDU'nun muhafazakar seçmenleri, "Hıristiyan" (Christlich) kelimesini temsil eden "C" harfi içine yerleştirilmiş Ay-yıldız karşısında öfkeye kapıldı. Twitter kullanıcılarından biri "İnanılmaz, bu yasa dışı değil mi" diye sorarken, bazıları CDU'yu "ihanetle" suçladı. Düsseldorflu bir kadın ise Merkel'e mektup yazarak, "CDU'nun artık kendi partisi olmadığını" söyledi. Tepkiler üzerine çantaların dağıtımı durduruldu. CDU Neuss teşkilatı başkanı Jörg Geerlings,"İnanç ve köken fark etmeksizin herkese açığız. Ancak Hıristiyan değerlerinin arkasında duruyoruz" dedi. Parti yönetiminden Tobias Goldkamp ise Çalık'ın adaylığının tehdit olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Vekilden destek var

Almanya'da yerel seçimlerde renkli olaylar yaşanıyor. Köln'de 25 Mayıs'ta yapılacak belediye meclisi seçimlerinde ikinci kez meclis üyeliğine aday olan Efkan Kara'ya CDU'lu eyalet milletvekili Serap Güler'den destek geldi. Güler, partisinin adayı Efkan Kara'nın afişlerini Köln sokaklarına birlikte asıyorlar. Kölnlü göçmen gençler de Türk kökenli adaya destek veriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler