YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den Türkiye'ye desteK
Merkel'den Türkiye'ye desteK
08 Mart 2016 19:00
Angela Merkel, Türkiye’ye getirilen eleştirilerin haksız olduğunu söyledi. Bir radyoya konuşan Almanya Başbakanı basın özgürlüğü ve insan hakları konularında eleştirisi getirenlere katılmadığını ve Türkiye ile işbirliğinin doğru yol olduğunu aktardı.

Merkel, Türkiye ile AB arasında sığınmacı krizinin çözümüne yönelik varılan mutabakatı savundu. SWR Radyosuna konuşan Merkel, insan hakları savunucularının Türkiye ile yakın işbirliğine gidilmesine getirdiği eleştirilere katılmadığını söyledi. Merkel, “Önemli olan illegal göçü nasıl durdurabileceğimiz, insan kaçakçılarını nasıl engelleyebileceğimiz ve insani sorumluluklarımızı yerine getirmemiz” diye konuştu.

“ÇIKAR DENGESİNİ ARIYORUZ”

Türkiye’nin ilave olarak 3 milyar euro talep etmesini anlayışla karşıladığını kaydeden Merkel, “Sonuçta bu paralar Suriyeli mültecilere yönelik projelere veriliyor” dedi. 17 Mart’ta yapılacak AB zirvesine kadar ayrıntıların netleşeceğine dikkati çeken Angela Merkel, görüşmelerde Türkiye’nin avantajlı konumda olduğu görüşüne katılmadığını,” Hayır. Biz burada bir çıkar dengesi arıyoruz” sözleriyle dile getirdi.

“FİKİR VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AYRINTILI OLARAK ELE ALINDI”
Türkiye’nin önerilerine insan hakları savunucularının eleştirilerini kabul etmediğini belirten Merkel, sadece Ocak ayı içerisinde Ege’nin sularında 320 sığınmacının hayatını kaybettiğini hatırlattı. Merkel, “İnsan tacirlerini dolaylı yoldan desteklemektense, böyle bir çözümün daha savunulur olduğunu düşünüyorum” dedi. Merkel, zirvede basın ve fikir özgürlüğü konularının ise ayrıntılı olarak ele alındığını söyledi.

“İŞBİRLİĞİ DAHA DA GELİŞTİRİLEBİLİR”
Türkiye ile işbirliğini savunan Merkel, önümüzdeki günlerde bu işbirliğinin Suriyeli sığınmacıların dışındaki sığınmacılar için de genişletilebileceğini gündeme getirdi. Merkel, “Iraklılar konusunda da kontenjan konusunun olup olamayacağını önümüzdeki günlerde değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı krizindeki tutumu nedeniyle Avusturya’yı eleştiren Merkel, tek taraflı kararlar alınmasına üzüldüğünü söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler