YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel’den Suriyeli göçmenlerle ilgili flaş açıklama
Merkel’den Suriyeli göçmenlerle ilgili flaş açıklama
01 Eylül 2015 16:07
Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa’daki sığınmacı sorununun çözümüne ilişkin ortak iltica politikası uygulanması gerektiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Almanya Başbakanlığında görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Avrupa’daki kaçak göçmen ve sığınmacılar konusunun da ele alındığına işaret eden Merkel, "Ortak iltica politikasının uygulanması gerektiği konusunda hemfikiriz” dedi.

AB üyesi ülkelerin ve AB Komisyonu'nun bu konuda sorumluk taşıdığını vurgulayan Merkel, İtalya ve Yunanistan’da kayıt merkezlerinin oluşturulması, iltica hakkı olmayanların ülkelerine geri gönderilmesi ve mülteci statüsü verilen sığınmacıların adil bir şekilde Avrupa ülkelerine dağıtılması gerektiğini yineledi.

Merkel, Suriyeli sığınmacıların büyük olasılıkla ülkelerindeki iç savaştan dolayı mülteci statüsü aldığını belirterek, “Suriye'deki durumdan dolayı bu sürpriz değil" ifadesini kullandı.

 Sığınmacıların iltica başvurularını Avrupa'da ayak bastıkları ülkede yapmalarını öngören Dublin Anlaşması'nın hala geçerli olduğunu vurgulayan Merkel, “Bizim için yürürlükte olan hukuki durum geçerli. Ancak uygulamalarda geçerli olan hukuki durumunun uygulanmadığını tespit ediyoruz. Ortak bir iltica politikası konusunda çalışmamız lazım. Karşılıklı suçlamalar yapmak yerine, bir şeyleri değiştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

İspanya'daki Katalonya krizi

Merkel, İspanya’daki Katalonya krizine ilişkin bir soruya karşılık, “İspanya’daki durumu da konuştuk. Ortak tutumumuz var.  Hepimizi taahhüt altına alan AB sözleşmeleri var. Bu sözleşmeler her ülkenin bütünlüğünü ve egemenliğini garanti altına alıyor. Bundan dolayı hem uluslararası hem de ulusal düzeyde hukuka uyulması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

"İspanya'daki ekonomik durum olumlu"

İspanya’daki ekonomik gelişmeyi öven Merkel, İspanya’nın zor dönemden geçtiğini ve çok sayıda reformların hayata geçirildiğine dikkati çekti.

Çalışanların sayısının arttığını, ekonominin de iyiye gittiğini vurgulayan Merkel, “Bu reformların faydalı olduğunu gösteriyor. İspanya, Avrupa’nın krizden adım adım çıkmasına katkı sağlıyor” diye konuştu.

İspanya Başbakanı Rajoy da sığınmacıların Avrupa ülkelerinin sınırlarında yaşadıkları trajediye işaret ederek, bunun sakin bir şekilde izlenemeyeceğini söyledi.

Avrupa’nın sığınmacılar konusunda alacağı kararlar konusunda cesaretli olmasını isteyen Rajoy, “İltica başvurusu yapan insanların ülkelere dağıtılması lazım” şeklinde konuştu.

Rajoy, ekonomik açıdan ülkelerinden ayrılarak iltica talebinde bulunan sığınmacılara ilişkin de bu konuda insanların, geldikleri ülkelere işbirliği içinde olunması ve bu işbirliğinin söz konusu kişilerin geri almasını da içermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa’da iltica politikasının uyumlu hale gelmesini isteyen Rajoy, insan kaçakçılarıyla da etkin mücadelenin önemli olduğunu kaydetti.

Rajoy, ekonomik krizdeki Yunanistan’da ekonominin gelişmesi ve istihdamın artırılması için reformların uygulanması gerektiğine işaret ederek, “Sözleşmeleri yerine getirmesi durumunda Yunanistan’ın iyi bir geleceği var” ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler