YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den Rusya'ya sert uyarı
Merkel'den Rusya'ya sert uyarı
20 Mart 2014 14:32
Almanya Şansolyesi Angela Merkel Avrupa Birliği’nin(AB), Kırım krizini çözmek konusunda adım atmazsa, Rusya’ya karşı yaptırımları genişleteceğini açıkladı.

Alman Parlamentosu’nda vekillere hitap eden Merkel, bugün Brüksel’de toplanacak AB Liderleri Zirvesi’nden Rusya’ya karşı ekonomik ve politik cezai yaptırım kararı çıkabileceğini ifade etti.

AB’nin iki hafta önce aldığı yaptırım kararının ardından ikinci aşamaya geçileceğini söyleyen Merkel, yeni kararla seyahat kısıtlamasına maruz kalan ve hesapları bloke edilenlerin listesinin genişleyeceğini belirtti. Merkel AB olarak, krizin derinleşmesiyle yaptırımları üçüncü safhaya taşımaya hazır olduklarının altını çizdi.

Merkel, Rusya’nın da müdahil olduğu G8 formatının artık ölü hale geldiğini, bu sonucu Moskova’nın eylemlerine yönelik bir restleşme şeklinde niteledi. Rusya ve Almanya arasında devam hükümetlerarası müzakerelerde, nisan ayındaki zirvenin tehlikeye girdiği ve Alman hükümetin müzakerelere devam edip etmeyeceğine dair karar aşasında olduğunu söyledi.

Almanya ve Rusya arasında sıkı ekonomik ilişkiler bulunuyor. Alman şirketleri Rusya'da 20 milyar euroluk yatırım yaparken, ikili ticaret hacmi 76 milyar euronun üzerine çıktı. Almanya Rusya'ya 36 milyar euroluk ihracata karşılık, Rusya’dan 40 milyar 400 milyon euroluk mal ithal ediyor. Bu sebeple Almanya’nın ekonomik yaptırımları Rusya’yı korkutuyor.

Salı günü Moskova’da Kırımlı liderler, Rusya ile birleşme anlaşmasına imza attıktan sonra krizde tansiyon yükselmişti. Dün Kırım’da Rusya yanlıları Ukrayna’ya ait iki askeri üssü basmış bir Ukraynalı askerin ölümüne neden olmuşlardı.

Geçmiş olsun
 // Kemal
Rusya artık Kırım'ı fiilen ilhak etti, geçmiş olsun. Hayatta çıkmaz ki ben de olsam çıkmam. Zor kullanmak gerekir, o da Batıyı kasar. Hadi geçmiş olsun. ...
20 Mart 2014 Perşembe 15:49
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler