YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den o iddialara yalanlama
Merkel'den o iddialara yalanlama
11 Mayıs 2015 21:50
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2013 yılında patlak veren "Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) skandalı" ile ilgili kamuoyunun aldatıldığı iddialarını yalandı.

 

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Merkel, 2013 yılında istihbarattan sorumlu bakan olarak görev yapan Ronald Pofalla'yı ve halefi Peter Altmaier'i savundu.

Altmeier ve Pofalla'nın "ellerindeki en iyi bilgilerle" işlerini düzgün olarak yaptıklarını belirten Merkel, "Kamuoyu önünde söyleyeceklerim bunlar. Detaylar Parlamento Kontrol Komitesi'nde tartışılabilir" dedi.

Merkel, milletvekillerinin kendisini parlamentonun soruşturma komisyonuna NSA skandalıyla ilgili olarak davet etmesi durumunda, "Parlamento Kontrol Komitesi'nin soracağı soruları cevaplamaya hazır olduğunu" söyledi.

Merkel hükümeti, 2013 yılında patlak veren NSA skandalının ardından kamuoyu önünde zor duruma düşmüştü.

O dönem İstihbarat Servislerinden Sorumlu Bakan Pofalla, gazetecilere konuyla ilgili olarak ABD yönetiminin kendilerine "casusluk yapmama anlaşması" önerdiğini söylemişti. 

Alman "Süddeutsche" gazetesinin hafta sonu yayınladığı haberde, 2013 yılında başbakanlık ile Beyaz Saray arasındaki e-mail görüşmelerinin ayrıntıları yayınlanarak aslında Amerika'nın o dönemde böyle bir anlaşma önermediği ifade edildi.

NSA'nın Fransız hükümetine, AB Komisyonu'na ve Avusturya'ya karşı yaptığı casusluk faaliyetlerinde, Almanya Federal Haber Alma Servisinin (BND) yardımcı olduğu iddiaları da gündemdeki yerini koruyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler