YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den ilk sözler...
Merkel'den ilk sözler...
17 Şubat 2012 14:48
Görevinden istifa ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un istifası ile ilgili Başbakan Merkel bakın ne söyledi?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görevinden istifa ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, modern ve açık bir Almanya için çaba harcadığını söyledi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, Wulff'un istifa etmesi kararına büyük saygı duyduğunu ve kişisel olarak bu karara çok üzüldüğünü belirterek, "Wulff, görev süresince tüm enerjisiyle modern ve açık bir Almanya için çaba harcadı. Bizlere çeşitliliğin ülkemizi güçlü kıldığını hatırlattı" şeklinde konuştu.

Wulff ve eşi Bettina Wulff'un Almanya'yı yurt dışında her zaman layıkıyla temsil ettiğini ve bundan dolayı kendilerine müteşekkir olduklarını ifade eden Merkel, yine de hukuk devletinin güçlü yanının, hiç kimsenin pozisyonuna bakmadan herkese eşit davranması olduğunu, Wulff'un kişisel çıkarlarını arka plana atmasına büyük saygı duyduğunu söyledi.

Merkel, yeni cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için önce koalisyon ortaklarıyla görüşeceklerini, daha sonra önerilerini muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'ne de götüreceklerini sözlerine ekledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler