YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den Erdoğan'a ilginç çağrı
Merkel'den Erdoğan'a ilginç çağrı
23 Mayıs 2014 13:50
Angela Merkel, Başbakan Erdoğan’ın yarın Köln’de 20 bin kişiye yapacağı konuşma için itidal çağrısında bulundu.

Alman Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Köln’de 20 bin kişiye yapacağı konuşma için itidal çağrısında bulunarak, Erdoğan’ın sorumluluk çerçevesi içinde hareket edeceğini umduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. yıl kutlamaları kapsamında Köln Lanxess Arena’da 20 bin kişiye karşı yapacağı konuşma öncesi Merkel’den açıklama geldi.

Alman gazetesi Saarbruecker Zeitung’a konuşan Merkel, “Erdoğan Almanya’da böyle konuşmalar yapıyor. Umarım kendisi bu etkinliğin ne kadar hassas olduğunun farkındadır. Özellikle de böyle bir zamanda sorumluluk duygusu içerisinde davranacağını varsayıyorum” dedi.

Türkiye’deki bazı gelişmelerden endişe duyduğunu da belirten Merkel, “Alman Hükümeti, Türkiye’de yaşanan bazı konulardan endişe duyuyor. Bunlar özellikle, protestoculara uygulanan sert tepkiler, sosyal medyaya uygulanan yaptırımlar ve Hıristiyanların durumu” diye konuştu.

Türkiye’deki bütün gelişmelerin kötü olmadığının da altını çizen Merkel, Başbakan Erdoğan yönetiminde yaşanan, ülkedeki ekonomik gelişmelerin ve Kürt halkıyla sağlanan uyumun inkar edilemez olduğunu ifade etti. Alman Şansölyesi ayrıca Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapılarını açmasını takdir ettiğini belirtti.

Alman basını, Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Başbakan Erdoğan’ın Köln’de yapacağı konuşmada seçimlere değineceğini kaydetti. Alman basını, ülkede 2 milyon oy kullanacak Türk seçmen bulunduğunun da altını çizdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler