YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den Davutoğlu'na tebrik telefonu
Merkel'den Davutoğlu'na tebrik telefonu
02 Kasım 2015 23:43
Almanya Başbakanı Merkel, AK parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nu telefonla arayıp, 1 Kasım milletvekili genel seçimindeki başarısından dolayı tebrik etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AK parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayıp, 1 Kasım milletvekili genel seçimindeki başarısından dolayı tebrik etti.

Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Almanya Başbakanı Merkel'in, Başbakan Davutoğlu'nu telefonla aradığı bildirildi.

Merkel'in görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nu seçimdeki başarısından dolayı tebrik ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Başbakanımız, tebriki için Şansölye Merkel’e teşekkür etmiş, seçimlerin barışçıl bir ortamda, yüzde 85’in üzerinde bir katılım oranıyla gerçekleştiğini, bu durumun Türk demokrasisinin olgunluğunu gösterdiğini, Türk halkının siyasi, demokratik ve ekonomik istikrardan yana tercihte bulunduğunu ifade etmiştir."

Görüşmede ayrıca, Suriye’deki gelişmeler, DEAŞ’le mücadele ve mülteci krizi konularında kapsamlı görüş alışverişinde bulunulduğu ifade edilen açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

"Bu konularda, ikili düzeyde ve AB dahil çok taraflı platformlarda işbirliğinin yoğunlaştırılması konusunda kararlı olunduğu teyit edilmiştir. Şansölye Merkel içinde bulunduğumuz kasım ayında Antalya’da düzenlenecek G20 Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret edecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir."

Bosna Hersek ve Karadağ'dan da tebrik telefonu 

Öte yandan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic ve Karadağ Başbakanı Milo Djukanovic, 1 Kasım genel seçiminde AK Parti'nin kazandığı zafer nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu tebrik etti.

İzetbegovic mesajında, tüm Türkiye'yi kutladığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, AK Parti'nin ülke ekonomisi, gelişimi ve istikrarı için ne anlama geldiği noktasında kararını verdi" ifadesini kullandı.

Karadağ Başbakanı Djukanovic de AK Parti'yi dün kazandığı zaferden dolayı "yürekten kutladığını" belirterek, seçim sonuçlarının tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Karadağ ile Türkiye arasındaki iyi ikili ilişkilere dikkati çeken Djukanovic, "AK Parti'nin zaferi hem Türkiye hem de bölge ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişimi için son derece önemli. Karadağ olarak ilişkilerimizin her alanda devam etmesini temenni ederiz" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler