YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: Yunanistan için yolun sonunda...
Merkel: Yunanistan için yolun sonunda...
22 Kasım 2013 20:57
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'Yunanistan için yolun sonunda ışığı görebiliyoruz' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Atina yönetiminin 6 yıldır içinde bulunduğu resesyondan gelecek sene çıkabileceğini onaylamasını değerlendirerek, “Yunanistan için yolun sonunda ışığı görebiliyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gelen Yunan mevkidaşı Antonis Samaras ile görüştü. Kalkınma Bakanı Kostis Hatzidakis ve yardımcı danışmanları Chrysanthos Lazaridis ve Stavros Papastavrou’nun da kendisine eşlik ettiği görüşmede Samaras, Merkel’i Yunanistan’ın kurtarma programında ve reform değişikliklerinde kaydettiği aşama hakkında bilgilendirdi. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ekonomide elde edilen sonuçlardan etkilendiğini dile getiren Almanya Başbakanı Merkel, Almanya’nın Yunanistan’a destek sağlamaya devam edeceğini ve yapılan sıkı çalışmaların sonuç verdiğini görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Merkel, Yunanistan için yolun sonunda ışığın görülebildiğini belirtti.

Yunanistan’ın taahhütlerini yerine getirmesinin önemine dikkat çeken Alman Başbakan, ancak bu durumda yeni kredi diliminin ödenebileceğini söyledi. Merkel, “Bugün yaptığımız görüşmelerden yapacağım çıkarım, bunun çok kolay olmayacağı fakat yapılabileceği yönünde” şeklinde konuştu.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ise uluslararası kredi sağlayıcılarının oluşturduğu troyka ile yeni bir kredi dilimi üzerinde yakında anlaşılması konusuna olumlu baktığını dile getirirken, reform programına sadık kalacaklarını ancak ülkesinin kamu ve emeklilik ödemelerinde anlaşılanın dışında kesinti yapmayacağını açıkça belirtti.

Borç hafiflemesinin gelecek senenin Nisan ayı sonrasında gerçeğe dönüşebileceğini söyleyen Samaras, faiz dışı açık sonuçlarının da ortaya çıkmasıyla birlikte yeni bir karar alınacağını ifade etti. Mevcut anlaşmanın yolunda gittiğini vurgulayan Samaras, “Her şey rayında gidiyor. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler