YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel, Yunanistan Başbakanı ile görüştü
Merkel, Yunanistan Başbakanı ile görüştü
23 Eylül 2014 17:29
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın ekonomik durumuna ilişkin gelen olumlu sinyallerin sevindirici olduğunu söyledi.

Merkel, Başbakanlık'ta Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Yunanistan'ın reform programını uygulamasındaki başarısına değindi.

"Yunanistan ekonomisinden gelen olumlu sinyaller çok sevindirici" diyen Merkel, ülkenin yakında büyümenin eşiğine ulaşılabileceğini belirtti.

Yunanistan'ın geleceği hakkında da görüştüklerini bildiren Merkel, ülkenin farklı alanlarda başarılar kaydettiğini, Almanya'nın ikili ilişkiler içinde yardımcı olmaya çalışacağını ifade etti.

Angela Merkel, Yunanistan'ın ekonomisinin yeniden canlandığı yönünde sinyallere işaret ederek, bunun yapısal reformlar sayesinde mümkün olduğunu anlattı.

Eleştirilecek bazı noktaların da olduğuna dikkati çeken Merkel, "Küçük işletmelere kredi sağlanması gibi. Bu mümkün olursa sadece büyüme olur. Bu konuda Almanya yardımcı olmaya çalışıyor ve Yunanistan ile daha yakın şekilde fikir alışverişinde bulunacak" dedi.

Yunanistan Başbakanı Samaras ise ülkesinin büyüme yolunda olduğunu belirterek, "Yunanistan birçok zor hedefleri yerine getirdi. Hedeflediğinden iki yıl önce bunu başardı. Aslında nisan 2016'ta bunu yapması beklenirken, nisan 2014'te bu başarıldı" ifadelerini kullandı.

Samaras, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte durgunluktan çıkacağını vurgulayarak, "6 yıl sonra işsizliğin gerilediğini tespit ediyoruz ancak işsizlik oranı hala çok yüksek. Özellikle de gençler arasındaki işsizlik ama bu rakam istikrarlı şekilde düşüyor" şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın uluslararası rekabet sıralamasında pozisyonunu düzelttiğini belirten Samaras,ülkesinin enerji konusunda kilit konumda bulunduğunu, bu alanda 50 milyar avro yatırım yapacaklarını kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler