YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: Vahşetin boyutları şok edici
Merkel: Vahşetin boyutları şok edici
23 Kasım 2011 15:37
Almanya Başbakanı Angela Merkel, bütçe görüşmeleri sırasında 8 Türk ve 1 Yunanlı'nın öldürülmesiyle ilgili yaptığı konuşmada kurbanların yakınlarının acılarını paylaştığını ve olayın tümüyle aydınlatılmasının hükümetin görevi olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 Türk ile 1 Yunanlının öldürülmesiyle ilgili olarak, vahşetin boyutlarının şok edici olduğunu söyledi.

Merkel, bugün Federal Meclis'te yapılan bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, söz konusu cinayetlerdeki nefret ve yabancı düşmanlığı boyutunun kendilerini sarstığını belirterek, "Cinayetlerin boyutuyla ilgili haberler şok edici" dedi.

Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Yunus Turgut, İsmail Yaşar, Mehmet Kubaşık, Halit Yozgat ve Theodoros Boulgarides ile öldürülen kadın polis Michele Kiesewetter'in isimlerini tek tek anan Merkel, kurbanların yakınlarının acılarını paylaştığını, bu vahşi cinayetlerin tümüyle aydınlatılmasının hükümetin görevi olduğunu ifade etti.

Bu ailelerin desteklenmesi gerektiğini, bu nedenle Adalet Bakanı'nın, ailelere tazminat ödemesini de takdir ettiğini kaydeden Merkel, Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un bu akşam kurbanların bazı yakınlarını Bellevue Sarayı'nda kabul edecek olmasının da tüm Alman halkının dayanışmasını göstermesi açısından önemli bir işaret olduğunu söyledi.

Böyle bir aşırı sağcı hücrenin bugüne kadar fark edilmeden faaliyet göstermiş olmasının benzersiz olduğunu, araştırmalar sonucunda ilk elde edilen sonuçların bile sadece kendisini değil, herkesi çok endişelendirdiğini belirten Merkel, bu olayların ülkedeki vatandaşları şok ettiği gibi, dünyadaki diğer insanların bakış açısını da değiştirdiğini ifade etti.

Güvenlik makamlarının yapmış olduğu bir dizi hatadan dolayı, bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunduklarını kaydeden Merkel, aşırı sağcı partilerin yasaklanması gibi zor bir konuyu da incelediklerini söyledi.

Tüm hatalara rağmen bugüne kadar ülkede birçok aşırı sağcı grubun yasaklandığına, çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğine işaret eden Merkel, aşırı sağcı tehlikeyi ciddiye aldıklarını, demokratların karşılıklı suçlamaları bir kenara bırakarak bu tehlikeye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Aşırı sağa karşı mücadele için ayrılan bütçenin korunacağını, aşırı sağcı saldırıların tüm topluma yönelik saldırılar olduğunu belirten Merkel, dün Federal Meclis'te tüm partilerin bu konuda görüş birliği içinde olduğunu göstererek, açık ve hoşgörülü birlikte yaşamı vahşi insanlara ve insanları hiçe sayan ideolojilere karşı birlikte mücadele edeceğinin önemli bir sinyalini verdiğini sözlerine ekledi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler