YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel Ukrayna taraflarını suçladı
Merkel Ukrayna taraflarını suçladı
10 Mayıs 2015 19:21
Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna'da yaşanan gelişmelere ilişkin, "Ateşkes ihlalleri iki taraftan da gözlemleniyor. Minsk anlaşmasının başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ama elimizde başka bir şey de yok" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda dönemin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin 70. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Moskova'da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kremlin Sarayı'nda görüştü.

Putin, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna'da yaşananlar konusunda Almanya ile ciddi görüş ayrılıkları olduğunu belirterek ancak krizin "barışçıl ve diplomatik" yollarla çözülmesinden başka alternatif bulunmadığı konusunda tüm tarafların hemfikir olduğunu ifade etti. 

Putin, Ukrayna'da barışın sağlanması için Misnk anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak "Minsk anlaşmasının zor da olsa ilerlediğini kabul etmek için gerekli nedenler mevcut. Krizin uzun vadeli ve kalıcı çözüme kavuşmasının tek yolunun Kiev ile Lugansk ve Donetsk arasında doğrudan diyaloğun tahsis edilmesi olduğundan eminim" ifadesini kullandı. 

Rusya-Almanya ilişkilerinin başarılı bir şekilde gelişmesi için çok şey yapıldığını dile getiren Putin, "Bugün malum sorunlar devam ediyor. Bu sorunlar ne kadar hızlı çözülürse ilişkilerimiz de o kadar hızlı gelişmeye devam edecektir" dedi. 

"Minsk anlaşmasının başarılı olduğunu söyleyemeyiz"

Almanya Başbakanı Merkel ise Ukrayna krizinin çözümünde Minsk anlaşmasının temel teşkil ettiğini, ülkenin doğusundaki ateşkes ihlallerinden her iki tarafın da sorumlu olduğunu söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan ateşkes ihlalleri konusunda günlük rapor aldıklarını anlatan Merkel, "Bir tarafın şartları yüzde 100 yerine getirdiği, diğer tarafın ise uygulamadığını söylemek mümkün değil. Ateşkes ihlalleri iki taraftan da gözlemleniyor" diye konuştu.

Merkel, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayarak "Minsk anlaşmasının başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ama elimizde başka bir şey de yok. Bu nedenle bu yönde çalışmaya devam etmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Putin ve Merkel görüşmeden önce, Kızıl Meydan'ın yanında İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden askerler anısına dikilen Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler