YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: Türkiye olmazsa olmaz
Avrupa sığınmacı akını karşısında çaresiz kaldı. Merkel'den de "Türkiyesiz çözüm olmaz" açıklaması geldi.
Merkel: Türkiye olmazsa olmaz
01 Mart 2016 / 09:04 Güncelleme: 01 Mart 2016 / 09:49

Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı krizinin çözümü konusunda açıklamalarda bulundu. Sorunun çözümü konusunda bugüne kadar yürütülen Türkiye-AB işbirliğinin sürdürülmesinden yana olduğunu kaydeden Merkel, B planının olmadığını açıkladı.

Dün akşam ARD’de yayınlanan bir programa katılan Başbakan Angela Merkel, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Zor bir dönemden geçildiğini kaydeden Merkel, Alman halkından sabır istedi. Süreci, “Tarihimizin çok önemli bir dönemi” diye nitelendiren Merkel, Almanya’nın dünyadaki imajının da bu durumdan etkileneceğini söyledi.

SINIRLARI KAPAMAK ÇÖZÜM DEĞİL”

“Sığınmacı krizinin sınırları kapatarak çözüleceğine kimse inanmamalı” ifadelerini kullanan Merkel, kendisinin Avrupa fikrinin ayakta kalması için uğraştığını belirterek, bugüne kadar yürüttüğü politikaları sürdüreceği mesajı verdi.

“B PLANIMIZ YOK”

Almanya’ya daha az sığınmacı gelmesi konusunda çaba harcadığını vurgulayan Merkel, B planının olup olmadığı sorusuna ise, net bir şekilde “Benim B planım yok” dedi. Hollanda ve AB komisyonu ile birlikte Türkiye ile makul bir çözüm üzerinde çalışıldığına değinen Merkel, doğru yolda olduğunu ve gelecek hafta yapılacak Türkiye-AB zirvesinden çözüm çıkacağını umduğunu dile getirdi.

"TÜRKİYE OLMADAN OLMAZ"

AB ile Türkiye arasında sorunun çözümüne ilişkin görüşmeler sürerken özellikle Balkan ülkelerinin kendi çözümünü aramasını eleştiren Merkel,”18 Şubat’ta yapılan zirvede AB ülkeleri sınırların korunması, Türkiye-AB işbirliği ve NATO’nun devreye girmesi konusunda ortak tavır aldı. Ancak bir çoğu bunun olacağına inanmıyor. Böyle yaklaşıldığı sürece çözüm olmaz. Ben tüm gücümle bunun gerçekleşmesi için çalışıyorum. Türkiye’nin NATO’nun devreye girmesi, sınırların korunması ve Frontex ile işbirliği konusunda taahhüdü açık. Bu Türkiye’nin çözüm konusunda attığı büyük bir adım. Sınırların korunduğu görününce, Türkiye’nin yükünün hafifletilmesi için sığınmacı alınması fikrine sıcak bakılacaktır. Ben doğru bulduğum bu yolun sürdürülmesinden yanayım. Belki yavaş ilerliyor ama önemli adımlar atıldı. 3 milyar euro bulundu, ilk projeler devreye giriyor. Ege’de sınırların korunması için işbirliği yapılıyor. Bir taraftan Türkiye’ye seninle anlaşma yapıyorum ama, olacağına inanmıyorum. Bu nedenle de kendi çözümümü arıyorum demek doğru değil” dedi.

“ZİRVEDEN ÇÖZÜM ÇIKMAZSA…”

Merkel, 7 Mart’ta yapılacak zirveden sonuç çıkmaması durumunda ise pes etmeyeceğini ve 17-18 Mart tarihinde yapılacak AB liderler zirvesinde çözüm bulmak için çalışmalara devam edeceğini vurguladı.

Sığınmacılara karşı yürütülen protestolar, ırkçı söylemler ve saldırıların Weimer Cumhuriyeti’nde yaşandığı gibi demokrasiye zarar veren bir gelişmeye dönüşüp dönüşmeyeceği sorusuna yanıt veren Merkel, uyarıların dikkate alınması gerektiğini ancak böyle bir gelişmenin olacağını sanmadığını söyledi. Sığınmacı krizinde Yunanistan’ın yalnız bırakılamayacağını kaydeden Merkel, “Yunanistan’ı şimdi yalnız bırakmak için euro bölgesinde tutmadık” diye konuştu. Merkel, sığınmacı sayısı konusunda üst sınır belirlenmesi yönündeki görüşlere katılmadığını da bir kez daha yineledi.

 // Osmanlı ruhu
Noldu melek yüzlü şeytan türkiyesiz olmaz diyon ama bu ülkeye yapılan her türlü iheanete katkın oldukça fazla. Terör örgütleri için her yıl bütçenden pay ayırıyon.. Senelik dörtyüz milyon euro fazla veren bütçenden birazda insanı yardımlar için ayırmayı düşün. Bak biz ikibuçuk milyon kardeşimizi senelerdir misafir ediyoruz. Sen naptın en ufak bişeyde hemen bitarafların tutuşuyo....
01 Mart 2016 12:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler