YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: ''Türkiye ne kadar takdir edilse azdır''
Angela Merkel, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik uyguladığı politikayla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, "Türkiye, ülkesinde barındırdığı 2,7 milyon sığınmacıya yaptığı şeyler için ne kadar takdir edilse, azdır" dedi.
Merkel: ''Türkiye ne kadar takdir edilse azdır''
17 Mart 2016 / 05:00 Güncelleme: 17 Mart 2016 / 06:20

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın başlayacak ve iki gün sürecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi hakkında Federal Meclis'te açıklamalarda bulundu.

Avrupa'da sığınmacı krizinin çözümü konusunda Türkiye'nin önerilerini destekleyen Merkel, “Türkiye Başbakanı'nın kapsamlı önerileri, sığınmacı konusunun çözümü konusunda Avrupa'daki müzakerelerde önemli bir noktaya geldiğimizi gösteriyor” ifadesini kullandı.

Merkel, Türkiye ile işbirliğinin derinleşmesinde "uzlaşma" ve "çıkarları dengeleme" konusunun önemine işaret ederek, "İki tarafın da sığınmacı politikasındaki sorunları birlikte çözmek istediğini hissediyoruz.

Bunu önemli bir ilerleme olarak görüyorum. Ancak sonuca ulaşmadık. Çıkarların dengelenmesi, gerçekten dengede olması için hukuki ve siyasi olarak zor konuların açıklığa kavuşması lazım” diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz sınırının AB'nin dış sınırı olduğuna işaret eden Merkel, “Bunun korunması lazım. Bunun için de insan kaçakçılarına karşı kararlı mücadele gerekli” yorumunu yaptı.

"Hedef, yükün paylaşımı"

AB ile sığınmacı akınını düzenleme ve yönlendirme konusunda Türkiye'nin de kendi çıkarlarının arkasında durduğunu belirten Merkel, “Buradaki hedef, yükün paylaşılması. AB ile bu müzakerelerde Türkiye'nin, AB'ye üyelik süreci bağlamında kendi çıkarlarını da ifade etmesinin bizi şaşırtmaması lazım” dedi.

"Türkiye ne kadar takdir edilse, azdır"

Türkiye'nin sığınmacı noktasında 2018'e kadar maddi destek talep ettiğini anımsatan Merkel, “Türkiye'nin daha fazla maddi yardım isteğini tamamıyla makul buluyorum. Bunun için de AB hazır. Önemli olan bunun uygun yerlerde kullanılması” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin sığınmacılara yönelik uyguladığı politikayı öven Merkel, "Türkiye, ülkesinde barındırdığı 2,7 milyon sığınmacıya yaptığı şeyler için ne kadar takdir edilse, azdır" dedi.

Merkel, Avrupa ülkelerini eleştirerek, 28 üye ülkesi ve 500 milyon nüfusu olan bir birliğe, yükün paylaşımı konusunda zorluk çekmesini yakıştıramadığını dile getirdi.

 

AA

SAVAŞTA İLK İTLAF OLACAKLAR LİSTESİ ne oldu..
 // hursit dilaver
ne güzel işte.. şiş kebab,raki muhabbeti. her zaman böyle oldu. ne zaman bize ihtiyaçları olsa,başta bizim medya, AB BİZİ ANLADI, AB HAKLILIĞIMIZI ANLADI, BİZİ TAKDİR EDİYORLAR, TURK YOKSA AB DE OLMAZ falan gibi havuçları gösterek istediklerini aldılar.tabi bizim içimizdeki irlandalılar işin goygoyculuğunu yapıyorlardı.hala öyle..biden le selfi şerefine nail olmak ,merkel ve murdocun medyasıyım demenin gururu böyle işte.. ben hep dedim ama dinlemediniz. sonra da pişman olmayın. ne oldu LİSTE....
17 Mart 2016 Perşembe 13:43
 // Evren
Yav he he. Biz sizin yükünüzü paylaşmak için değil, ehli sünnet kıyıma uğramasın diye aldık. Reis de biliyor ki siz mülteci kabul etmezsiniz. Mali yardım yapın yeter. Onlar da inş.tez vakitte dönebilirler vatanlarına.(Kısa vadede zor gözükse de)...
17 Mart 2016 06:49
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler