YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: 'Türkiye ile varılan mülteci anlaşması için çalışacağım'
Merkel: 'Türkiye ile varılan mülteci anlaşması için çalışacağım'
17 Şubat 2016 08:41
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 18-19 Şubat'ta düzenlenecek Avrupa Birliği zirvesinde mülteci krizi konusunda Türkiye ile üzerinde anlaşılan eylem planını hayata geçirmek için var gücüyle savaşacağını söyledi.

AB'nin mülteci krizinin sınırları kapatarak değil, bu eylem planını hayata geçirerek çözebileceğini ifade eden Merkel, AB üyesi ülkelerin alacağı mülteci sayılarının tekrar tartışmaya açılmayacağını belirterek, "Bunu yeniden tartışmak gülünç olur" dedi.

Merkel, Türkiye ile anlaşılan planın hayata geçirilmemesi halinde AB ülkelerinin sınırlarını kapatacağını ve bunun AB ile Schengen bölgesi için ağır sonuçları olacağını söyledi. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın yer aldığı Vişegrad Dörtlüsü'nün düzenlediği mülteci zirvesinden çıkan kararlarsa Schengen'in geleceğine dair tehdit olarak yorumlandı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci akınını durdurmak için Yunanistan'ın Bulgaristan ve Makedonya ile sınır hattına tel çekilmesini önerirken, Slovakya Başbakanı Robert Fico AB'nin bu konuda aktif olmaması halinde Vişegrad Dörtlüsü'nün sorumlu olacağını belirtti. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler