YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: Türkiye ile anlaşma kesinlikle doğru
Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile mülteciler konusunda vardığı anlaşmanın kesinlikle doğru ve önemli olduğunu belirterek, "Komşularımızla birlikte Şengen sınırlarımızı da korumamıza yardımcı olacaktır" dedi.
Merkel: Türkiye ile anlaşma kesinlikle doğru
23 Nisan 2016 / 05:11 Güncelleme: 23 Nisan 2016 / 10:45

Başbakan Merkel, mültecilerin Almanya'ya uyumu konusunda eyalet  başbakanlarıyla yaptığı bir toplantının ardından, Başbakanlık'ta düzenlenen basın  toplantısında açıklamalarda bulundu.

Merkel Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ilgili bir soru üzerine,  amaçlarının savaştan kaçan Suriyeli mültecileri ülkelerine yakın bir yerde tutmak  ve hayatlarını tehlikeye atarak, kaçak yollardan Avrupa'ya gelmelerini önlemek  olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu ile tüm konuları ayrıntılı bir şekilde  görüşeceklerini anlatan Angela Merkel, "Bu vesileyle bazı yanlış anlamaları da  düzeltmek istiyorum.

Birincisi her zaman Türkiye-AB Anlaşması doğru mu diye  soruldu. Ben diyorum ki kesin olarak doğrudur ve önemlidir. Komşularımızla  birlikte Şengen sınırlarımızı da korumamıza yardımcı olacaktır.

İkincisi, geçen  hafta sonu (Jan Böhmermann hakkında soruşturma izni verilmesi) verdiğimiz onay  doğru muydu. Bunun da hala doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü bu sayede Alman  mahkemeleri hukuki açıdan doğru karar verme şansına sahip olacaklar." diye  konuştu.
 
"Hata olarak değerlendiriyorum''
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a okuduğu şiirle hakaret eden komedyen Jan Böhmermann konusunda yaptığı ilk açıklamadan pişman olduğunu söyledi.

Berlin’de Türkiye ziyareti öncesinde konuşan Merkel, mizah krizine ilişkin geriye dönük baktığında, okunan şiire yönelik 4 Nisan tarihinde sarf ettiği "Kasten yaralayıcı" sözünden pişman olduğunu açıkladı.
  
"Geçen günlerde kişisel olarak öfkelendiğim tek şey 4 Nisan tarihinde  "bilinçli tahkir"den söz etmiş olmamdır. Böylece kendi şahsi görüşümün bu konuda  bir önemi varmış gibi bir intiba oluştu. Bunu bir kez daha düşündüğümde bir hata olarak değerlendiriyorum. Böylece sanki benim için düşünce özgürlüğünün, basın  özgürlüğünün önemli olmadığı şeklinde bir inanç oluştu. Bunlar benim için önemli  ve önemli kalmaya da devam edecek. Benim görüşmelerimi de her zaman etkiler.

 İnsan hakları ve değerler konusunda konuşulduğunda bu her zaman iki yönlüdür. Bir  yanı, açıkta konuşulanlardır, diğer bir yanı da özel olarak konuşulanlardır.  Siyasi görüşmelerde her iki yan da gündeme gelir. Bu gelecekte de böyle olacak.  İnsan hakları, özgürlükler, basın özgürlüğü vazgeçilmez değerlerdir. Türkiye ile  bir anlaşma yaptığımız için artık bunlar değersizdir gibi bir şey düşünülmesi  yanlıştır."

Başbakan Merkel ayrıca, mültecilerin uyumu konusunda hazırlanacak  "Uyum Yasası" konusunda da eyalet başbakanlarıyla büyük ölçüde görüş birliği  içinde olduklarını belirterek, uyum konusunda ortaya çıkan ve gelecekte de  çıkacak masraflar konusunda ayrıntılı bir şekilde görüşeceklerini kaydetti.

Eyaletlerin, masrafların en az yarısının federal hükümet tarafından  karşılanmasını istediğini, bu konuda tüm masrafların belirlenmesinden sonra karar  vereceklerini ifade eden Merkel, 12 Mayıs'ta federal hükümetin bir araya gelerek,  bu konuda karar vereceğini, 31 Mayıs'ta da Uyum Yasası'nı karara bağlamak  istediklerini bildirdi.

Yasada yer alacak maddeler hakkında şimdilik bilgi vermeyen Merkel,  ana konular hakkında eyalet başbakanlarıyla da büyük ölçüde görüş birliği içinde  olduklarını, ancak henüz yapılacak çok işin bulunduğunu sözlerine ekledi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler