YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel- Sarkozy görüşmesi
Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü.
Merkel- Sarkozy görüşmesi
17 Haziran 2011 / 14:23 Güncelleme: 17 Haziran 2011 / 14:27

Başbakanlıkta gerçekleşen görüşme sonrasında Sarkozy ile basın toplantısı düzenleyen Merkel, BM'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a ve yönetimine karşı bir karar almasını desteklediklerini belirtti.

Suriye yönetiminin kendi halkına karşı sergilediği tutumun kabul edilemeyeceğini, bu nedenle BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda bir an önce anlaşma sağlamasını ümit ettiğini ifade eden Merkel, "Başbakan Erdoğan ile de Suriye konusunda ilerleme sağlanması için görüştüm" dedi.

Merkel, Yunanistan'daki kriz ile ilgili olarak da avro para biriminin Avrupa'nın entegrasyonu ile doğrudan bağlantısı olduğunu ve avronun korunması için her türlü çabanın harcanması konusunda Fransa ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek, "Yunanistan için yeni bir programa ihtiyacımız var" dedi.

Yunanistan için hazırlanacak yeni program çerçevesinde herkesin görevini yerine getirmesi, Yunan muhalefetinin de hükümeti bu konuda desteklemesi gerektiğini ifade eden Merkel, bu konuda Troyka raporunun beklenmesi gerektiğini ve özel mali kuruluşların da gönüllü olarak katkı sağlamasını istediklerini kaydetti.

Özel mali kuruluşların Avrupa Merkez Bankası'nın kurallarına uyması gerektiğini ve bu konuda hızlı bir çözüm istediklerini belirten Merkel, Sarkozy ile Ortadoğu konusunda daha ayrıntılı bir şekilde görüşeceğini sözlerine ekledi.

Merkel ve Sarkozy, esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

Sarkozy de avronun istikrarının sağlanması konusunda Almanya ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek, Yunanistan için yeni bir programın gerekli olduğunu düşündüklerini, bunun için her türlü çabayı harcayacaklarını, özel mali kuruluşların da gönüllü esasına dayalı olarak yardım etmesini beklediklerini, ancak Avrupa Merkez Bankası'nın kurallarına kesin olarak uyulmasının şart olduğunu söyledi.

Suriye konusunda bir BM kararı alınması durumunda buna uygun hareket edeceklerini ifade eden Sarkozy, Libya konusunda çekingen davrandıkları şeklindeki eleştirileri reddederek, bu konuda iyi bir yolda olduklarını ve Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gitmesi gerektiğini kaydetti.

Sarkozy, Libya'daki muhaliflerin oluşturduğu geçici hükümeti tanıyan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin tutumunu da desteklediğini söyledi.

Sarkozy ayrıca, ülkesindeki nükleer tesislerin dünyadaki en modern tesisler olduğunu belirterek, buna rağmen güvenlik adına santrallerde incelemeler yaptıklarına işaret etti. (AA)

mesajı aldık...
 // ibrahim çelikoğlu
Mesaj:Türk'lere nükleer enerjiye hayır.Gizli ambargoya evet.Haçlı seferlerine devam...Merkel.Sarkoziye doğruları söyleyip,Sarkozy'nin misyonuna katkıda bulunmuş olsaydı herşeyden daha hayırlısını yapmış olurdu.Çin,Hindistan,Türkiye'liler devletlerinin önüne geçmeleri mümkün değildir.Doğruları söylemek ve özür dilemek kendilerinede dünyayada büyük faydalar verecektir.Haçlı bayrağı yarıya indirlmiştir....
17 Haziran 2011 15:21
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler